NaKolei.pl Wiadomości W holdingu Grupy PKP zabraknie PKP PLK. Mamiński: Holding powstanie w połowie lipca

W holdingu Grupy PKP zabraknie PKP PLK. Mamiński: Holding powstanie w połowie lipca

MM
Fot. PKP PLK S.A.

W połowie lipca br.  ma powstać i obowiązywać holding Grupy PKP.  Struktura ma być mniejsza niż pierwotnie zakładano, na pewno zabraknie największej spółki kolejowej – PKP Polskich Linii Kolejowych.

Utworzenie struktury holdingowej było jednym z głównych założeń strategicznych Grupy PKP od 2018 roku. Głównym założeniem tej formuły jest wzmocnienie i integracja spółek Grupy PKP na rynku gospodarczym. Polityka strategiczna i rozwojowa będzie tworzona wspólnie ze spółkami Grupy PKP a koordynatorem tych działań będzie spółka matka – PKP SA.

Pod koniec kwietnia br. podczas sejmowej Komisji Infrastruktury Prezes PKP S.A. poinformował, że podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia powołano Grupę PKP skonstruowaną na zasadach holdingowych. Wtedy to podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia uzgodniono i zatwierdzono kwestie powołania holdingu.

W połowie lipca tego roku, holding PKP powstanie. Choć nie będzie on tak dużą strukturą, o jakiej marzyliśmy – poinformował Krzysztof Mamiński w wywiadzie z Polskim Radiem 24.

Jak ma wyglądać struktura?

Jak przyznał sam Prezes Krzysztof Mamiński, holding nie będzie tak duży jak pierwotnie zakładano, gdyż zabraknie w nim zarządcy infrastruktury kolejowej PKP Polskich Linii Kolejowych. Jednakże na pewno inne spółki z Grupy PKP w holdingu się znajdą. A przypomnijmy w skład Grupy PKP wchodzą PKP S.A., czyli spółka matka, oraz 10 spółek świadczących usługi m.in. na rynkach kolejowym, nieruchomości i teleinformatycznym (PKP Intercity, WARS, PKP SKM, PKP Cargo, PKP LHS, PKP Informatyka, KZŁ Bydgoszcz, Xcity Investment, PKP Telkol, CS Natura Tour).

11 obszarów działalności wspólnej

Około 15 lipca spółki z Grupy PKP mają podpisać wspólną Kartę Grupy PKP. Holding Grupy PKP ma działać na zasadach holdingowych znanych na całym świecie. PKP S.A. ma nadzorować i koordynować jako spółka matka 11 obszarów działalności wspólnej.

To nie jest powrót do Przedsiębiorstwa Państwowego, to nie jest scentralizowanie zarządzania […] wydzieliliśmy 11 obszarów, które są obszarami wspólnymi […] gdzie będziemy wspólnie tym zarządzać, by uzyskać najlepszy efekt – zaznaczył Krzysztof Mamiński.

Prezes Grupy PKP wymienił takie obszary jak: komunikacja, plany strategiczne, polityka informacyjna, zakupy, wspólne reklamowanie kolei, obsługa prawna. W kwietniu br. informował, że w ramach holdingu będzie możliwe utworzenie wspólnej polityki zatrudnieniowo-płacowej we wszystkich spółkach z Grupy PKP.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności