Strona główna » Wiadomości » Talgo kończy rekordowy rok z przychodami na poziomie 652 mln euro

Talgo kończy rekordowy rok z przychodami na poziomie 652 mln euro

Redakcja
Fot. Talgo

Talgo SA, wiodąca firma zajmująca się projektowaniem, produkcją i utrzymaniem szybkich lekkich pociągów, odnotowała w 2023 roku przychody na poziomie 652 mln euro, co oznacza wzrost o 39% w porównaniu do 469,1 mln euro osiągniętych w roku poprzednim. Przychody odzwierciedlają głównie wzrost aktywności przemysłowej zgodnie z harmonogramami projektów produkcyjnych.

Spółka odnotowała w 2023 roku EBITDA w wysokości 76,5 mln euro w 2023 r., co oznacza wzrost o 55% w porównaniu z 49,3 mln euro uzyskanych w roku poprzednim, co jest motywowane wzrostem działalności przemysłowej i uwzględnieniem nadzwyczajnych danych w związku z przedłużeniem kontraktów produkcyjnych z niemieckim DB i duńskim DSB. Zysk netto wyniósł 12,2 mln euro i był ośmiokrotnie wyższy niż w roku poprzednim. Mimo to negatywny wpływ na tę sytuację miały rosnące stopy procentowe, które spowodowały wzrost kosztów finansowych Grupy. 

Na koniec 2023 r. kapitał obrotowy wynosił 384,9 mln euro, odzwierciedlając obecny cykl faz produkcyjnych, co również spowodowało wzrost zadłużenia finansowego netto do 241 mln euro. Talgo ma solidny profil finansowy ze zdywersyfikowanymi źródłami i ponad 200 mln euro w gotówce i dostępnych liniach kredytowych. Ponadto w lutym tego roku Talgo zarejestrowało program wekslowy na hiszpańskim rynku instrumentów o stałym dochodzie na maksymalną kwotę 150 mln euro.

Inwestycje Capex wyniosły 26,4 mln euro, zgodnie ze wstępnymi prognozami na ten okres ogłoszonymi na początku roku. 74% tej kwoty przeznaczono na działalność badawczo-rozwojową.

W 2023 r. Talgo podtrzymało swoje zobowiązanie do wynagradzania akcjonariuszy poprzez Scrip Dividend o wartości 12 mln euro i program skupu akcji własnych, zakończony w styczniu 2024 r. 83% akcjonariuszy Spółki zdecydowało się odebrać elastyczną dywidendę w akcjach, a nie w gotówce, umacniając swoją pozycję w kapitale zakładowym Talgo, co stanowi wyraźne wsparcie akcjonariuszy i wiarę w przyszłość Spółki.

Portfel zamówień na rekordowo wysokim poziomie

Talgo zakończyło rok z solidnym portfelem zamówień o wartości 4 223 mln euro, co stanowi wzrost o 54% w porównaniu z rokiem poprzednim. Ponadto Spółka osiągnęła historyczne maksima w zakresie nowych zamówień o wartości ponad 2,1 mld euro. Ta silna dynamika handlowa przyczyniła się do wzrostu aktywności produkcyjnej, na czele z projektami w Niemczech, które obejmują zaprojektowanie i wyprodukowanie 79 pociągów Intercity Talgo 230 dla Deutsche Bahn; Danii, która obejmuje zaprojektowanie i wyprodukowanie 16 pociągów Intercity Talgo 230 dla DSB; oraz Hiszpanii, której umowa obejmuje produkcję 23 bardzo szybkich składów i utrzymanie 13 pociągów, z opcją na 12 dodatkowych jednostek dla Renfe.

Większość nowych zamówień to przedłużenia istniejących kontraktów z niemieckim DB i duńskim DSB, a także przedłużenie umowy serwisowej Renfe dla floty szybkich pociągów Talgo 250. Te nowe zamówienia minimalizują ryzyko związane z realizacją, jednocześnie przyczyniając się do stabilności harmonogramów produkcji i pozostawiając miejsce na wdrożenie wydajności przemysłowej.

Jeśli chodzi o działalność serwisową, Talgo posiada solidną bazę kontraktów w siedmiu krajach, które zapewniają długoterminową widoczność przychodów i aktywność dzięki skonsolidowanemu i stale rosnącemu portfelowi usług serwisowych.

Perspektywy na 2024 r.

Talgo potwierdza swoje perspektywy na 2024 r. pod względem przychodów, wspieranych przez realizację projektów w przygotowaniu. Jeśli chodzi o rentowność, Talgo prognozuje EBITDA na poziomie 11,5% w tym roku.
Podobnie, w 2024 r. Talgo ustala prognozę inwestycji Capex w wysokości do 30 mln euro. W odniesieniu do zadłużenia finansowego netto, Spółka spodziewa się utrzymać je na poziomie 3-krotności EBITDA, zgodnie z oczekiwanym zapotrzebowaniem na gotówkę dla projektów.
Talgo pracuje obecnie nad możliwościami komercyjnymi na wielu rynkach, o wartości sięgającej 5 mld euro w latach 2024-2026. Ponadto Talgo uważnie monitoruje możliwość realizacji projektów o wartości przekraczającej 20 mld euro. W związku z tym najnowocześniejsza technologia i know-how Talgo stawiają firmę jako międzynarodowy punkt odniesienia w zakresie dekarbonizacji transportu pasażerskiego, jednocześnie umacniając jej pozycję jako wysoce konkurencyjnego rozwiązania dla krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Rozwiązania Talgo w zakresie pociągów dalekobieżnych stanowią również punkt odniesienia dla ich wkładu w redukcję emisji dwutlenku węgla i efektywności energetycznej w porównaniu z innymi alternatywami transportowymi.

Podobne artykuły