Strona główna » Wiadomości » Gratka dla miłośników kolei. Wystawa makiet w Łodzi

Gratka dla miłośników kolei. Wystawa makiet w Łodzi

Redakcja
Fot. ŁKA

Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Łódzki Klub Modelarzy Kolejowych oraz PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapraszają na II edycję Wystawy Makiet Kolejowych. Ubiegłoroczne wydarzenie, które spotkało się z dużym zainteresowaniem zwiedzających, zachęciło organizatorów do przygotowania dodatkowych atrakcji.

Wystawę będzie można oglądać od 10 do 12 maja br. na dworcu kolejowym Łódź Fabryczna. Wstęp na wydarzenie jest nieodpłatny, a każdy zwiedzający otrzyma pamiątkową ulotkę z mapką, na której zaznaczono wszystkie atrakcje.
Celem organizowanego wydarzenia jest prezentacja modelarstwa kolejowego, promocja kolei oraz pokazanie jej rozwoju na przestrzeni lat.

Pomysłodawcą i inicjatorem wystawy jest Zbigniew Szafrański, który wspólnie z Fundacją Polskich Kolei Wąskotorowych prowadzi spotkania edukacyjne dla młodzieży pn. „Tajniki i uroki kolei”. Makiety zostaną zaprezentowane w zachodniej oraz wschodniej części dworca, a stoiska partnerów i wystawców będą łączyć obie części od strony południowej.

Na dużej antresoli będzie można podziwiać makietę modułową w skali H0 (1:87) o łącznej długości modelowych torów 85 m. Normalizacja modułów makiet zbudowanych przez różnych modelarzy umożliwia łączenie ich w większą całość. Dzięki temu zwiedzający będą mogli obejrzeć prowadzenie ruchu modelowych pociągów na długim odcinku linii kolejowej, ze stacjami pośrednimi.

Na małej antresoli zostaną zaprezentowane makiety pojedyncze w różnych podziałkach, m. in.: makieta w dużej skali I (1:32), 0 (1:45), model parowozu z zapałek 1:25 oraz model parowozu 1:35 i diorama wojskowa.

W hali wschodniej dostępne będą: makieta modułowa w skali TT 1:120, makiety w skali TT 1:120, a także w pełni automatyczna makieta Metra Warszawskiego w skali H0 1:87 firmy RAIL-MlL.

Najmłodsi odwiedzający przez cały weekend będą mogli skorzystać z przejażdżki wąskotorową koleją polową. W piątek odbędą się także warsztaty na temat bezpieczeństwa z udziałem Nosorożca Rogatka oraz przedstawienie „Stacja – Teatr Wielki w Łodzi”, połączone z warsztatami muzycznymi.

W sobotę wieczorem, po godzinie 20:00, zaplanowano wyjątkową atrakcję – wystawa będzie oświetlona tylko światłem własnym makiet i taboru.

Wydarzenie uatrakcyjnią stoiska partnerów i wystawców oraz symulator kolejowy.
Łódzka Kolej Aglomeracyjna zaprasza do Centrum Obsługi Pasażera (hala wschodnia), które będzie otwarte również w sobotę w godz. 10.00 – 18.00.

Godziny otwarcia wystawy dla odwiedzających:
10 maja (piątek) godz. 10:00 – 18:00
11 maja (sobota) godz. 12:00 – 23:00
12 maja (niedziela) godz. 11:00 – 16:00

Graf. ŁKA

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x