NaKolei.pl WiadomościEkonomia i rynek Pewne zaopatrzenie w dobie niedoborów – szeroki wybór podzespołów w jednym miejscu

Pewne zaopatrzenie w dobie niedoborów – szeroki wybór podzespołów w jednym miejscu

Redakcja
Fot. TME

Pandemia oraz wojna w Ukrainie w bardzo bolesny sposób pokazały, jak ogromną rolę odgrywa dziś elektronika. Brak na rynku niektórych komponentów elektronicznych zachwiał giełdami, zatrzymał produkcję w wielu fabrykach i przyczyniły się do ogromnego wzrostu inflacji.

Ucierpiały także branże transportowe (zwłaszcza motoryzacja), których wymagania dotyczące jakości i parametrów komponentów są bardzo wysokie. Zobaczmy, jak radzi sobie rynek komponentów elektronicznych oraz gdzie znaleźć można sprawdzonych dostawców dla branży kolejowej.

Rynek komponentów – Europa i Polska

Europejskie przychody z komponentów elektronicznych mają osiągnąć 55,7 mld EUR do 2026 roku (z 52,1 mld EUR w 2021 roku), co oznacza wzrost średnio o 1,1% rok do roku. Od 2016 roku rynek europejski wzrósł o 4,1%. W 2021 roku Niemcy zajęły pierwsze miejsce pod względem przychodów na tym polu, z kwotą 25,7 mld EUR. Francja, Włochy i Austria zajęły odpowiednio 2., 3. i 4. miejsce w rankingu. Polska plasuje się na 6 miejscu w tym zestawieniu, co jest osiągnięciem niebagatelnym[1].

Przychód producentów komponentów elektronicznych w Polsce ma osiągnąć 2,6 mld EUR do 2026 roku, z 2,4 mld EUR w 2021 roku (wzrost o 5,6% rocznie). Trzeba jednak zaznaczyć, że chodzi tu tylko o produkcję, natomiast zakłady serwisujące tabor kolejowy czy producenci najbardziej zainteresowani są tym, gdzie mogą zakupić niezbędne komponenty i podzespoły. Na tym polu Polska jest silnie reprezentowana przez firmę Transfer Multisort Elektronik (TME), która dobrze radzi sobie też na arenie międzynarodowej.

TME – kiedyś i dziś

Firmę założyło dwóch braci – Zbigniew i Adam Kuczyńscy. Zaczynali od barakowozu i sprzedaży na straganach, aby po jakimś czasie założyć swój pierwszy sklep w Łodzi. Firma szybko stworzyła wysyłkowy katalog, dający możliwość zamawiana towarów odbiorcom w innych lokalizacjach niż własne miasto, a w 1999 r. wystartowała także strona internetowa.

Obecnie firma posiada 2 centrami logistycznymi (w Łodzi i Rzgowie) i każdego dnia wysyła ponad 5 000 paczek do swoich klientów. Centrum Logistyczne w Rzgowie to najnowsza i największa inwestycja firmy, a jej pierwszy etap został oddany do użytku w 2021 r. W Rzgowie roboty pracują ramię w ramię z ludźmi, ułatwiając tym ostatnim wykonywanie zadań, a jednocześnie zapewniając klientom z całego świata możliwie najwyższego standardu obsługi. Są tutaj m.in. automatyczne sortery, roboty wydające produkty czy maszyny pakujące, co pozwala zautomatyzować procesy magazynowe nawet w 60%.

Olbrzymim atutem firmy jest szeroka gama ofertowa – dziś to blisko 600 000 produktów od 1 200 producentów. W ten sposób klienci TME mogą w jednym miejscu i przy okazji jednego zamówienia kupić m.in. niezbędne półprzewodniki, optoelektronikę, źródła światła i energii, elementy pasywne, złącza, przekaźniki, styczniki, przewody i kable, obudowy, źródła dźwięku, przełączniki i kontrolki, elementy mechaniczne, systemy chłodzenia i wentylatory, automatykę, pneumatykę, wyposażenie warsztatowe, wyposażenie biurowe, akcesoria komputerowe, robotykę i inne. Co ważne, oferta obejmuje także specjalistyczne produkty, spełniające najwyższe wymagania jakościowe. W katalogu dostępne są m.in. złącza Harting czy przetwornice marki Traco Power czy Aimtec szeroko stosowane w kolejnictwie. Firma oferuje też szeroki wybór urządzeń pomiarowych, czujników, a nawet tak drobne elementy, jak złącza FFC czy wandaloodporne włączniki.

Szybka i pewna dostawa – coś więcej niż zwykły sklep

Czy są  jakieś różnice między TME a hurtowaniami czy serwisami e-commerce? Zdecydowanie, choć na pierwszy rzut oka może nie być to oczywiste. Specjaliści branży kolejowej wiedzą jednak, jak dużą rolę odgrywają szczegóły. Wykorzystywane przez TME systemy pozwoliły połączyć zarządzanie magazynem z katalogiem internetowym. Stan magazynowe widoczne są w czasie rzeczywistym, co ma ogromne znaczenie np. w razie konieczności przeprowadzenia pilnych, niespodziewanych napraw. Już w momencie zakupu wiadomo, czy i kiedy TME będzie w stanie wysłać niezbędne produkty Co więcej, jak zostało już wspomniane, firmowe magazyny zlokalizowane są w Polsce. Dzięki temu na terenie Unii Europejskiej paczki docierają do klientów już w 1-2 dni robocze. Na terenie kraju produkty zamówione jednego dnia wieczorem, często następnego dnia rano już są dostarczone. W przypadku branż, dla których opóźnia są dużym kłopotem jest to bardzo duże ułatwienie.

TME cały czas rozwija gamę rozwiązań wspierających klientów, wśród nich można wskazać możliwość zintegrowania oprogramowania klientów z własnym systemem, dzięki czemu zamówienia najpotrzebniejszych produktów stają się niemal automatyczne. To duże ułatwienie jeśli chodzi np. o podzespoły, które podlegają częstym i regularnym wymianom. Tego typu udogodnień jest coraz więcej, a nad ich rozwojem firma pracuje niemal bez przerwy.

Plany na przyszłość

Firma dociera już do 150 krajów na całym świecie, ale nadal ma dalsze plany rozwoju. Teraz skupia się na rynkach wschodnich, zwłaszcza południowo-wschodniej Azji. Dużym wyzwaniem są różnice kulturowe, bariera językowa, ale też lokalna konkurencja. Wyzwania nie zrażają jednak polskiej firmy, która ma już doświadczenie w działaniach na tak odległych rynkach – wychodząc naprzeciw klientom z Chin, firma nie tylko utworzyła spółkę działającą na tamtejszym rynku (2018 r.), ale także uruchomiła dedykowany serwis internetowy, obsługiwany przez lokalne serwery i dostosowany do gustów i potrzeb klientów z Państwa Środka. Plany są ambitne, jednak dotychczasowa historia firmy pokazuje, że właśnie one pozwalają osiągnąć prawdziwy sukces. Cały czas poszerzana jest też oferta produktowa, każdego roku w katalogu pojawiają się tysiące nowych produktów, a portfolio TME powiększa się o kolejnych producentów.


[1] www.reportlinker.com/clp/global/11147

Materiał partnera

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności