NaKolei.pl WiadomościTransport miejski Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na montaż nowych wyświetlaczy

Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na montaż nowych wyświetlaczy

Redakcja
Fot. Tramwaje Warszawskie

Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na montaż kolejnych elektronicznych wyświetlaczy z rozkładami jazdy. W Warszawie jest już 210 przystanków z takimi tablicami. Wkrótce będzie ich o kilkaset więcej.

Umowa na nowe wyświetlacze została podzielona na dwie części. Część podstawowa obejmuje dostawę i montaż 88 wyświetlaczy. Ale Tramwaje Warszawskie mogą też skorzystać w ciągu pół roku z opcji na dostawę i montaż kolejnych 13 tablic. Umowa obejmuje także utrzymanie, obsługę serwisową i naprawy gwarancyjne. Przewidziano również możliwość zmiany napisów z nazwami przystanków, czyszczenie i mycie tablic oraz usuwanie usterek i awarii. Gwarancja będzie obowiązywała przez 7 lat.

Montaż pierwszych 88 tablic rozpocznie się po 12 miesiącach od podpisania umowy, docelowo wyświetlacze zostaną zamontowane w ciągu 15 miesięcy od podpisania umowy. Tablice zamontuje firma Dysten, a łączna kwota za zamówienie podstawowe i opcję wyniesie 7 mln 893 tys. zł netto.

Ile nowych wyświetlaczy pojawi się łącznie w Warszawie?

Do nowych wyświetlaczy, które zostaną zamontowane przy istniejących torach w stolicy, dojdzie kolejnych 60 na powstającej trasie do Wilanowa, wzdłuż Gagarina i na Kasprzaka. Oznacza to, że w stolicy w ciągu kilkunastu miesięcy będzie o 161 wyświetlaczy więcej.

Jak działają tablice?

Tablice z informacją dla pasażerów są podłączone do sieci i wyświetlają odjazdy tramwajów w czasie rzeczywistym. W ten sam sposób będzie działało sto nowych wyświetlaczy. Tramwajarze korzystają z systemu, który wykorzystuje informacje z satelitarnych nadajników umieszczonych w pojazdach. System przetwarza dane, dzięki czemu można przewidzieć, za ile minut tramwaj podjedzie na przystanek.

E-papierowe rozkłady jazdy

To nie jedyny rodzaj nowoczesnych tablic z informacją pasażerską na przystankach tramwajowych w Warszawie. W kilku miejscach w stolicy trwają też testy e-papierowych rozkładów jazdy. To pierwsze takie rozkłady w Polsce – z dynamiczną informacją, podłączone do zaawansowanego systemu prognozującego, kiedy przyjedzie tramwaj.

Pierwsze dwa e-papierowe rozkłady uruchomione zostały na przystankach tramwajowych przy Muzeum Powstania Warszawskiego. Kolejne znalazły się w przy placu Zawiszy, stacji Metro Marymont i na przystanku Dworzec Gdański. Każdy z nich składa się z dwóch części – na pierwszej znajduje się rozkład jazdy linii tramwajowych z godziną i minutą odjazdu kolejnego pojazdu. Przypomina zwykłą wydrukowaną kartkę, jaką widać na przystankach. Na drugiej części znajduje się dynamiczna informacja – za ile minut rzeczywiście przyjedzie kolejny tramwaj.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności