Strona główna » Wiadomości » PKM Jaworzno: Od 25 marca nowy bilet integrujący kolej z komunikacją miejską

PKM Jaworzno: Od 25 marca nowy bilet integrujący kolej z komunikacją miejską

Redakcja
fot. Polregio

W związku z rosnącą liczbą mieszkańców podróżujących systematycznie koleją, miasto Jaworzno wprowadza nowy bilet dla osób chcących przesiąść się na pociąg. Posiadacze biletu okresowego dowolnego przewoźnika kolejowego obsługującego stacje w Jaworznie, będą mogli zakupić bilet miesięczny PKM Jaworzno za 10 zł (w przypadku ulgi – 5 zł). Taryfa będzie obowiązywać od 25 marca 2024 r.

Atrakcyjna cena nowego biletu PKM Jaworzno to ukłon w stronę osób, które chcą przesiąść się z samochodu na pociąg, by mogły w korzystnej cenie przemieszczać się naszymi autobusami w granicach administracyjnych miasta Jaworzna, głównie w celach przesiadkowych.

Dotychczasowa taryfa PKM Jaworzno oczywiście zostanie utrzymana. Wspomniany bilet to nowa oferta. Cena jest atrakcyjna, ponieważ o połowę tańsza niż miesięczny koszt dla posiadaczy biletów rocznych – bilet roczny to koszt 240 zł (płatne jednorazowo), a więc 20 zł za miesiąc. Nowy bilet miesięczny to koszt 10 zł, a więc o 4 zł drożej niż bilet dzienny. Osoby decydujące się na skorzystanie z tej oferty muszą mieć jednak świadomość, że w momencie kontroli będą zobligowane do okazania ważnego miesięcznego biletu kolejowego. Warto dodać, że ulgowy bilet – tradycyjnie – będzie tańszy o połowę, więc osoby uprawnione do ulgi i jeżdżące/ chcące jeździć regularnie pociągami, zapłacą jedynie 5 zł za nowy 30-dniowy bilet PKM Jaworzno.

Wprowadzenie tej oferty nie wymaga prowadzenia specjalnych działań mających na celu połączenie taryf różnych przewoźników w jedną.

Mieszkańcy, którzy chcą regularnie podróżować koleją i zrezygnować z samochodu, muszą mieć zapewnioną możliwość przesiadki i to w atrakcyjnej cenie. Dlatego wychodzimy z nową ofertą, korzystną cenowo zarówno w przypadku biletu normalnego, jak i ulgowego. Za jedyne 10 zł miesięcznie (a w przypadku zniżki – 5 zł) posiadacz imiennego biletu okresowego dowolnego przewoźnika kolejowego, którego pociągi zatrzymują się w Jaworznie, będzie mógł dojechać autobusami PKM Jaworzno do dworca w Szczakowej lub Ciężkowicach i wygodnie przesiąść się na pociąg. To dobra opcja dla osób podróżujących regularnie chociażby do Katowic, Mysłowic, Krakowa czy Olkusza – mówi Paweł Silbert, Prezydent Miasta Jaworzna.

Propozycja skierowana jest do podróżnych wybierających pociągi, ponieważ Miasto Jaworzno chce wspierać podróże międzymiastowe koleją – pozwoli to na szybsze przemieszczanie i zmniejszy zapotrzebowanie na miejsca postojowe.

Oferta nie obejmuje osób podróżujących autobusami ZTM, ponieważ jej celem jest promowanie kolei – po wielu latach publiczny transport szynowy zaczyna się odradzać, atrakcyjne ceny biletów zachęcają do wybierania tego środka transportu już nie tylko do dalekich podróży dalekobieżnych, lecz także do codziennego przemieszczania się między miejscem zamieszkania a pracy czy nauki.

Nie bez znaczenia są także dotychczasowe inwestycje kolejowe (Ciężkowice) a także planowane w przyszłości (modernizacja dworca PKP w Szczakowej), które niewątpliwie uczynią podróże koleją jeszcze bardziej atrakcyjnymi dla jaworznian. Mamy nadzieję, że zwiększenie zainteresowania koleją spowoduje też pozytywną reakcję ze strony spółek kolejowych – co przełoży się też na zwiększenie dostępności składów kolejowych przejeżdżających przez nasze miasto.

Oprócz nowego biletu miasto planuje systematyczne zwiększanie liczby połączeń autobusowych dojeżdżających do dworców kolejowych w Szczakowej i Ciężkowicach.

 

 

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x