Strona główna » Wiadomości » Iran i Rosja rozwijają kluczowy projekt kolejowy mimo sankcji

Iran i Rosja rozwijają kluczowy projekt kolejowy mimo sankcji

Redakcja
Source: Zbk1 / Wikimedia Commons / Public domain

Iran i Rosja zbliżają się do finalizacji umowy dotyczącej budowy kolejowego odcinka Rasht-Astara, mimo nałożonych sankcji w odpowiedzi na rosyjską agresję na Ukrainę.

Iran i Rosja finalizują szczegóły umowy dotyczącej budowy kluczowego odcinka kolejowego Rasht-Astara, który jest ważnym elementem Międzynarodowego Korytarza Transportowego Północ-Południe (INSTC).

Mimo sankcji zachodnich nałożonych na oba kraje, projekt ma na celu poprawę połączeń transportowych między Iranem a Rosją oraz dalsze rozszerzenie ich na Indie.

Według NEWS.am, dyskusje na temat finalizacji umowy i postępów w ramach projektu INSTC odbyły się pomiędzy Siergiejem Pawłowem, wiceministrem Rosyjskich Kolei, a irańskim ambasadorem w Rosji, Kazemem Jalalim. Projekt obejmuje budowę 162 km tras, które zintegrują drogi, koleje i szlaki morskie, ułatwiając transport towarów w całym korytarzu.

Zgodnie z umową, Rosja zainwestuje 1,6 miliarda euro, aby zwiększyć zdolności handlowe i tranzytowe obu krajów w obliczu zachodnich sankcji. Dla Iranu, połączenie to oznacza większe związanie Indii z regionalnymi interesami Teheranu, co, po uruchomieniu, może znacznie wpłynąć na ekonomię Iranu oraz na kształtowanie regionalnej dynamiki transportowej.

W trakcie ostatniego spotkania na wysokim szczeblu omówiono także ustanowienie taryf na transport kluczowych towarów, takich jak nawozy chemiczne i węgiel, z Rosji i Iranu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Indii.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x