Strona główna » Wiadomości » Konferencje i spotkania » Alstom partnerem programu Katowice Miastem Fachowców

Alstom partnerem programu Katowice Miastem Fachowców

Redakcja
Mat. Alstom

26 października Alstom przystąpił do programu „Katowice Miastem Fachowców”. W roku szkolnym 2023/24 uczniowie katowickich szkół technicznych i zawodowych będą mieli okazję odwiedzić działające w Katowicach i Chorzowie zakłady kolejowe Alstom. 

Celem programu „Katowice Miastem Fachowców” jest przede wszystkim dostosowanie oferty szkół prowadzących kształcenie zawodowe do potrzeb lokalnego rynku pracy. W ramach programu promowana jest katowicka edukacja branżowa i techniczna poprzez współpracę z Pracodawcami prowadzącymi działalność w Katowicach oraz ukazywanie nowych perspektyw zawodowych i zwiększanie świadomości społecznej w tym obszarze, a także wzmacnianie pozycji miasta Katowice jako gospodarczego centrum regionu.

Cieszę się, że dzięki udziałowi w programie Katowice Miastem Fachowców będziemy mogli zaszczepić w młodych ludziach pasję do branży kolejowej – powiedział Sławomir Cyza, Prezes Zarządu Alstom Polska S.A.

W samym województwie śląskim Alstom zatrudnia prawie 3 tys. osób i stale prowadzi rekrutację na specjalistyczne stanowiska do swoich zakładów w Katowicach, Chorzowie i Świętochłowicach. Zakład w Katowicach jest jednym z największych w Europie producentów systemów i urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Pracują w nim m.in. wysoko wykwalifikowani inżynierowie, elektronicy i elektromechanicy, którzy rozwijają innowacyjne technologie zapewniające bezpieczeństwo i płynność ruchu pojazdów. Z kolei zakład w Chorzowie specjalizuje się w projektowaniu i produkcji taboru kolejowego, m.in. pociągów metra i pociągów regionalnych. Wyprodukowane w nim składy są eksploatowane na całym świecie – w tym w Holandii, Niemczech, Włoszech i we Francji. Chorzowski zakład oferuje możliwość rozwoju wysoko cenionych na rynku kompetencji, m.in. wykwalifikowanym spawaczom, elektrykom i elektromechanikom.

Program z każdym rokiem przyciąga więcej nowych, interesujących katowickich firm. Dołączenie firmy Alstom to doskonała wiadomość dla uczniów katowickich szkół, którzy będą mieć okazję poznać obszar produkcyjny oraz inżynierii. Dzięki takim firmom jak Alstom wspólnie przyczyniamy się do promowania kształcenia branżowego i technicznego wśród młodzieży. Doświadczenie oraz wiedza firmy z pewnością pomogą uczniom w wyborze dalszej ścieżki edukacyjnej i zawodowej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Od lat firma współpracuje z  różnymi wydziałami Politechniki Śląskiej w zakresie kursów i zajęć dydaktycznych, zarówno w obszarach inżynierskich związanych z produkcją taboru jak i projektowaniem systemów sterowania ruchem kolejowym,  elektrotechniką czy oprogramowaniem. Firma przekazała uczelni specjalistyczne oprogramowanie Lokalnego Centrum Sterowania (LCS), a także oferuje całoroczne praktyki i staże studentom PŚ z całego świata.

Fot. Alstom

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x