Strona główna » Wiadomości » PKP LHS żąda ponad 1,3 mln zł odszkodowania od rolnika protestującego na Podkarpaciu

PKP LHS żąda ponad 1,3 mln zł odszkodowania od rolnika protestującego na Podkarpaciu

Redakcja
Fot. YT/TARNOGORSKI

Spółka LHS oskarżyła jednego z rolników protestujących na Podkarpaciu o utrudnianie ruchu kolejowego i wezwała go do zapłaty 1,3 mln zł odszkodowania.

Jak poinformował Tygodnik Rolniczy, Piotr Giliański jest rolnikiem, który odpowiada za organizację protestu w miejscowości Durdy na Podkarpaciu. W związku z demonstracją doszło do zablokowania torów, którymi transportowane są towary przez spółkę LHS czyli Linię Hutniczą Szerokotorową podległą Spółce Skarbu Państwa. Teraz rolnik ma odpowiedzieć za powstałą blokadę, dostał wezwanie do zapłaty 1,3 mln zł oraz groźby dotyczące pozbawienia wolności do lat 8.

26 lutego br. w Durdach odbyła się konferencja prasowa z udziałem prawnika Mariusza Miąsko będącego prezesem kancelarii prawniczej, który jednoznacznie stwierdził, że LHS działa niezgodnie z prawem, a pretensje do blokady powinny zostać zgłoszone do samorządu, a nie rolnika.

Spółka domaga się odszkodowania za zablokowanie torów i uniemożliwienie przez jakiś czas transportu. Takie działanie jest absolutnie bezprawne, ponieważ zakazuje tego wprost ustawa o prawie o zgromadzeniach.Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w 2019 roku jasno się wypowiedział, że nie można dochodzić jakichkolwiek roszczeń od organizatora protestów i za blokady dróg lub jakichkolwiek traktów komunikacyjnych, ponieważ on nie reprezentuje sam siebie, tylko interes publiczny i społeczny. Jeżeli spółka transportująca zboże chce kogoś oskarżyć, to może to zrobić w stosunku do 38 mln Polaków, a nie jednego organizatora – powiedział Miąsko.

Jak wynika z informacji przekazanych przez prawnika, rolnik nie może ponieść indywidualnej kary za to, że tory zostały zablokowane, ponieważ nie ma takiego prawa, które by to warunkowało.

Takie prawo obowiązuje od 2019 r., kiedy wówczas za jeden z protestów urząd miasta chciał wymierzyć sankcje wobec jednego z organizatorów protestu. LHS nie bierze pod uwagę, okoliczności. To nie pan Piotr jako organizator protestu wyłączył tory z ruchu, tylko samorząd. Organizator tylko dokonuje zgłoszenia, a to samorząd decyduje o wyłączeniu danego odcinka z ruchu kolejowego lub nie, ponieważ prawo o zgromadzeniach przyznaje mu takie uprawnienie– tłumaczył prawnik.

Zdaniem prawnika Miąsko, to kolej zachowała się w sposób nieodpowiedni, ponieważ wiedząc o proteście, nie powinna dopuścić do transportu towarów w miejscu blokady.

W związku z pismem, które otrzymał prawnik Miąsko zapowiedział zgłoszenie do prokuratury ataku na rolników oraz domagał się odpowiedzi od ministra infrastruktury na pytanie, czy spółka LHS, w jakimkolwiek stopniu uczestniczy lub uczestniczyła w łamaniu embargo, które obowiązuje w Polsce na transport czterech rodzajów zbóż.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x