NaKolei.pl WiadomościEkonomia i rynek PGE złożyła do UOKiK wniosek dotyczący przejęcia PKP Energetyka

PGE złożyła do UOKiK wniosek dotyczący przejęcia PKP Energetyka

Redakcja
Fot. PKP Energetyka

PGE złożyła do Prezesa UOKiK wniosek o zgodę na przejęcie spółki PKP Energetyka. Informację o zamiarze jej odkupienia podano w grudniu 2022 r.

Wniosek wpłynął do Urzędu 11 stycznia 2023 r. Dotyczy przejęcia przez PGE Polską Grupę Energetyczną wyłącznej kontroli nad PKPE Holding, który kontroluje m.in. PKP Energetykę.

PKPE stoi na czele grupy spółek działających w zakresie sprzedaży i dystrybucji energii elektrycznej, obrotu paliwami oraz utrzymania sieci trakcyjnej i świadczenia usług elektroenergetycznych. Kluczowymi klientami są przedsiębiorstwa kolejowe. Sprzedającym jest amerykański fundusz CVC Partners.

PKP Energetyka odpowiada za dystrybucję 4 TWh energii elektrycznej rocznie, co stanowi 2,9% całej energii dostarczanej w kraju. Wykorzystuje do tego 21,5 tys. km linii energetycznych. Firma przeszła w ostatnich latach szeroki program modernizacyjny wydając na inwestycje 3,8 mld zł. Przełożyło się to na ponad trzykrotny wzrost wartości rzeczowych aktywów trwałych. Obecnie dysponuje 6 nowoczesnymi centrami sterowania ruchem w sieci kontrolowanej przez 52 tys. inteligentnych liczników energii (AMI). Infrastrukturę uzupełnia 814 podstacji trakcyjnych i kabin, 6 213 stacji energetycznych oraz 70 pociągów sieciowych. Spółka realizuje swoje zadania zatrudniając 4 200 pracowników. Jak podano w grudniu 2022 r. wartość transakcji to 1 mld 913 mln zł. PGE podała wówczas, że cena została określona w oparciu o wartość przedsiębiorstwa ustaloną na 31 marca 2022 r. na 5 mld 944 mln zł, z czego 3,8 mld zł stanowią inwestycje zrealizowane od 2016 r. Na transakcję składa się zapłata 1,9 mld zł w gotówce i przejęcie 4 mld zł długu.

Jednym ze szczególnie cennych projektów PKP Energetyka jest program transformacji energetycznej, zgodnej z wymogami Zielonego Ładu UE. Zakup PKP Energetyka wpisuje się w realizację wizji PGE, jako lidera zrównoważonej transformacji energetycznej. Włączenie spółki do Grupy PGE pozwoli na osiągnięcie efektu równowagi w ramach szerokiego programu inwestycji prowadzonych w związku z transformacją energetyczną. Grupa PGE jest w trakcie realizacji najbardziej zaawansowanego w Polsce projektu budowy morskich farm wiatrowych o łącznej mocy około 2,5 GW, które mają rozpocząć produkcję zielonej energii już w 2026 roku.

PKP Energetyka ogranicza własny ślad węglowy m.in. poprzez 360 instalacji PV wykonanych na podstacjach trakcyjnych. Umożliwiają one wyprodukowanie prawie 2 GWh czystej energii rocznie, co pozwala ograniczyć emisję CO2 o ponad 1500 ton w skali roku. Dzięki temu urządzenia znajdujące się na podstacjach trakcyjnych pracują nieprzerwanie nawet wtedy, kiedy awaria odetnie dopływ prądu z sieci.

Klientami PKP Energetyka są przed wszystkim przedsiębiorstwa kolejowe. Spółka ma m.in. koncesje na obrót energią elektryczną i jej dystrybucję, pełniąc rolę Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD). Firmom działającym na rynku kolejowym dostarcza energię elektryczną na cele trakcyjne – do napędu pociągów prowadzonych trakcją elektryczną, oraz nietrakcyjne, takie jak zasilanie urządzeń zabezpieczenia ruchu pociągów, urządzeń ogrzewania rozjazdów, budynków dworcowych, oświetlenia peronów i terenów kolejowych itp. Zgodnie z aktualnym planem rozwoju w zakresie działalności dystrybucyjnej, udział klientów kolejowych w przychodach spółki sięga 80 proc. W związku z realizacją Krajowego Programu Kolejowego przez PKP PLK, PKP Energetyka realizuje program modernizacji układów zasilania sieci trakcyjnej, którego wartość w perspektywie 2021-2025 wynosi ponad 4 mld.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności