Strona główna » Wiadomości » Ekonomia i rynek » Oficjalnie! PGE kupuje PKP Energetykę. Za olbrzymią kwotę

Oficjalnie! PGE kupuje PKP Energetykę. Za olbrzymią kwotę

Redakcja
Fot. NaKolei.pl

Oficjalnie Spółka PGE podpisała warunkową umowę kupna Spółki PKP Energetyka od amerykańskiego funduszu CVC Capital Partners.

Dzisiaj, 28 grudnia 2022 roku Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej podpisał warunkową umowę kupna spółki PKP Energetyka. Przypomnijmy, że we wrześniu 2015 roku ówczesny zarząd PKP S.A. sprzedał spółkę za kwotę 1,41 mld zł, która trafiła pod skrzydła spółki Caryville Investments, należącej do amerykańskiego funduszu CVC Capital Partners.

Dzisiaj to ważny dzień dla PGE, a także dla transformacji polskiej energetyki. Zawarliśmy transakcję warunkową zakupu PKP Energetyka. Poszerzamy swoje portfolio. Także dzisiaj warunkowo jeszcze PKP Energetyka trafia w polskie ręce – powiedział Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE. – W 2015 roku wyceniana na 2 mld zł. Dzisiaj ta wartość według nas jest wyceniana na niecałe 6 mld, ale w okresie właściciel PKP Energetyka zainwestował w rozwój tej firmy prawie 4 mld zł – dodał.

Zgodnie z informacją PGE zarząd spółki podjął uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na nabycie przez PGE od Edison Holdings udziałów PKPE Holding, oraz na zawarcie przez PGE z Edison Holdings przedwstępnej umowy sprzedaży 100 proc. udziałów PKPE Holding za ok. 1 mld 913,5 mln zł. Cena została określona w oparciu o wartość przedsiębiorstwa, ustaloną na 31 marca 2022 r. w wysokości ok. 5 mld 944,5 mln zł – podano w komunikacie PGE.

Zakup PKP Energetyka to proces przemyślany. Z naszym partnerem negocjowaliśmy dość długo. Dzisiaj doszliśmy do porozumienia, jest to transakcja win-win. Utwierdzamy naszą pozycję jako lidera transformacji energetycznej – dodał Prezes PGE.

Transakcja wymaga jeszcze zgody UOKiK, płatność zaplanowano na dzień 4 kwietnia 2023 roku.

W ostatnich 7 latach dokonaliśmy kompleksowej transformacji firmy. Dzięki wielomiliardowym inwestycjom i programom budowy wartości przeprowadziliśmy ją ze świata całkowicie analogowego do świata cyfrowego. Pozwoliło to poprawić parametry operacyjne, jak chociażby zmniejszenie liczby awarii z 331 w 2015 r. do 14 w 2021 r., czy wskaźnika przerw w dostawach energii elektrycznej SAIDI ponad 3-krotnie. Oddajemy spółkę w doskonałym stanie – dzisiaj PKP Energetyka jest w pełni gotowa do tego, aby stanowić trzon transformacji energetyki kolejowej, kluczowej dla rozwoju całego sektora oraz posiada olbrzymi potencjał dalszego długoterminowego rozwoju – komentuje Krzysztof Krawczyk, partner w CVC Capital Partners.

Ostatnie lata dynamicznego rozwoju PKP Energetyka to nie przypadek. To efekt wdrożenia starannie zaplanowanego procesu transformacji firmy. Nie byłby on możliwy bez ogromnego zaangażowania całego zespołu, który uwierzył w wizję rozwoju i od początku włączył się w jej współtworzenie i realizację.  Jakość, bezpieczeństwo, zaangażowanie, efektywność – te cztery wartości towarzyszyły nam od początku transformacji i stanowiły fundament rozwoju PKP Energetyka – mówi Wojciech Orzech, prezes zarządu PKP Energetyka.

Doradcą prawnym CVC w procesie sprzedaży PKP Energetyka była kancelaria GREENBERG TRAURIG Nowakowska-Zimoch Wysokiński Sp. k. EY działał jako doradca finansowy i podatkowy PKP Energetyka oraz CVC, świadcząc kompleksowe usługi w obszarze due diligence oraz wsparcia transakcyjnego. Za doradztwo komunikacyjne odpowiadało Point of View Business Communications Consultancy.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności

0
Would love your thoughts, please comment.x