Strona główna » Wiadomości » Są ważniejsze zagrożenia cyfrowego bezpieczeństwa niż miłośnik kolei z… cyfrowym aparatem

Są ważniejsze zagrożenia cyfrowego bezpieczeństwa niż miłośnik kolei z… cyfrowym aparatem

Redakcja
Fot. UTK

Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego (UTK), oraz gen. dyw. Karol Molenda, Dowódca Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DK WOC), oficjalnie zainicjowali współpracę mającą na celu obronę cyberprzestrzeni Polski. Oba urzędy zdecydowały się na podpisanie porozumienia, które sygnalizuje ich determinację w zabezpieczaniu infrastruktury krytycznej kraju przed rosnącymi zagrożeniami cyfrowymi.

Strategia na rzecz  bezpieczeństwa

Partnerstwo to stanowi odpowiedź na potrzebę skuteczniejszej ochrony kluczowych sektorów infrastruktury przed coraz bardziej zaawansowanymi atakami cybernetycznymi.

W ramach współpracy, obie instytucje skoncentrują się również na organizacji wydarzeń edukacyjnych, które mają na celu podnoszenie świadomości na temat cyberbezpieczeństwa wśród pracowników i użytkowników sieci kolejowej.

To partnerstwo otwiera nowe możliwości do wymiany wiedzy i zasobów, co jest kluczowe dla zapewnienia wyższego poziomu cyberbezpieczeństwa w naszym kraju – mówi Ignacy Góra

Niezbędna jest współpraca pomiędzy wojskiem a sektorem cywilnym, aby skutecznie chronić kraj przed zagrożeniami z cyberprzestrzeni – dodaje gen. dyw. Karol Molenda

Warto odnotować współpracę tych dwóch ważnych urzędów. Szkoda, że nie została ona zawiązana znacznie wcześniej. Każda taka inicjatywa pomaga osobom decyzyjnym w Państwie szukać rozwiązań prawnych, które koncentrowałyby się na rzeczywistych zagrożeniach, a nie – jak się  czasem wydaje – na kwestiach marginalnych.

Zagrożenia cyfrowe a miłośnicy kolei

Przypomnijmy, że po zmianie władzy wznowiono prace nad zakazem fotografowania, nad którym pracował jeszcze poprzedni rząd.  Projekt rozporządzenia zawiera nawet  wzór tabliczki zakazującej fotografowania, co co oczywiście spotyka się z niezadowoleniem wśród miłośników kolei i dziennikarzy kolejowych.

Powrót zakazu fotografowania jest postrzegany jako przypomnienie ponurych czasów PRL. Rodzi się pytanie czy miłośnik kolei czy dziennikarz z aparatem cyfrowym na ramieniu jest rzeczywiście tak poważnym… cyfrowym zagrożeniem

Jak się wydaje, zakaz fotografowania winien być poddany dogłębnej analizie i konsultacjom społecznym, aby znaleźć rozwiązanie, które zadba zarówno bezpieczeństwo kraju, jak i nie naruszy swobody obywatelskiej oraz działalności dziennikarskiej i hobbystycznej.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x