Strona główna » Wiadomości » Minister Klimczak: Tunel Średnicowy w Łodzi gotowy w Czerwcu 2026

Minister Klimczak: Tunel Średnicowy w Łodzi gotowy w Czerwcu 2026

Redakcja
Fot. gov.pl

Minister infrastruktury Dariusz Klimczak wziął udział w wizycie na budowie tunelu średnicowego w Łodzi. Podczas spotkania zapewnił, że inwestycja zyskała stabilne finansowanie i zakończy się w czerwcu 2026 roku. Wówczas tunelem pod Łodzią pojadą pierwsze pociągi.

— Jesteśmy w niezwykle ważnym miejscu, nie tylko dla Łodzi, ale dla całego systemu kolejowego w kraju. Budowany tu podziemny tunel połączy nie tylko dwie części miasta, ale de facto połączy całą Polskę. Zlikwidujemy lukę transportową, która funkcjonowała od XIX wieku — powiedział minister infrastruktury Dariusz Klimczak

Minister w obecności prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej poinformował o aktualnym stanie realizacji inwestycji i o podpisaniu dwóch ważnych aneksów, które gwarantują jej wykonanie:

  • pierwszy dotyczy zapewnienia ok. 171 mln zł na wzmocnienie gruntów pod kamienicami w centrum Łodzi;
  • drugi określa termin zakończenia inwestycji na czerwiec 2026 r., kiedy to ma ruszyć ruch pociągów pod powierzchnią miasta.

Uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć jeden z pięciu tuneli drążonych pod Łodzią, który prowadzi do budowanej stacji Koziny.

Wraz z dwiema kolejnymi stacjami: Polesie i Śródmieście oraz dworcem Łódź Fabryczna stworzy ona system tzw. łódzkiego metra. Inwestycja otworzy aglomerację łódzką na nowe połączenia dalekobieżne, regionalne i podmiejskie, co przyczyni się do lepszego skomunikowania miasta.

Przedsięwzięcie PKP Polskich Linii Kolejowych SA za ok. 2 mld zł jest współfinansowane ze środków unijnych.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x