Kolej na świecie Wiadomości

Alstom coraz mocniejszy w Kazachstanie

Alstom coraz mocniejszy w Kazachstanie Fot. Alstom

Alstom podpisał porozumienie z Kazachskimi Kolejami Państwowymi (KTŻ), które umożliwi mu zakup 25% akcji w fabryce taboru EKZ joint venture.

 

Dzięki temu Alstom będzie posiadał 75% udziałów w EKZ. Ta spółka powstała dzięki współpracy francuskiego koncernu z rosyjskim Transmaszholding (TMH) i kolejami kazachskimi, które miały 50% akcji. EKZ zajął się produkcją lokomotyw i realizuje lub zrealizował kontrakty na prawie 300 pojazdów.

Z czasem koleje KTŻ sprzedały 25% swoich udziałów, a teraz kolejną, taką samą transzę. Jest to realizacja porozumienia podpisanego przez Henri Pouparta-Lafarge, prezesa Alstomu i Kanata Kaliewicza Ałpysbajewa, prezesa KTŻ.

Tym samym Alstom zdobywa pełną kontrolę nad przedsiębiorstwem. Kazachom ta umowa odpowiada, gdyż jednocześnie Alstom zobowiązał się do udziału w modernizacji kazachskiej kolei, a tym urządzeń technicznych na 25 dworcach.

Dla Francuzów Kazachstan to ważny rynek, przede wszystkim z tej racji, że jest ważnym węzłem na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku, łączącego Europę, Bliski Wschód, Azję i Rosję.