Strona główna » Wiadomości » Przewozy towarowe » Wojsko jednak wybrało PKP CARGO. Bez przetargu, a wartość umowy wzrosła do około 1,5 miliarda

Wojsko jednak wybrało PKP CARGO. Bez przetargu, a wartość umowy wzrosła do około 1,5 miliarda

Redakcja
Mat. Youtube / Kolejowy Szczecin

Wojsko nie rezygnuje z transportu kolejowego. 2 Regionalna Baza Logistyczna w Warszawie prowadzi aktualnie postępowanie w trybie zamówienia z wolnej ręki. Ofertę złoży PKP CARGO, o czym zadecydował Zarząd Spółki w dniu 16 lutego 2021 r.

Pierwotnie wojsko chciało podpisać umowę na przewozy kolejowe na okres 4 lat, o wartości 842,5 mln zł netto. Wówczas do finalizacji zamówienia nie doszło, a postepowanie przetargowe zostało unieważnione.

Teraz zamawiający zaprosił Spółkę PKP CARGO do złożenia oferty w postępowaniu, w którym wydłużył przewidywany czas obowiązywania umowy ramowej do 7 lat. Wykonanie usługi transportu kolejowego następować miałoby na podstawie zawartych przez przewoźnika umów realizacyjnych.

Przedmiotem obecnego postępowania nadal jest świadczenie usług transportu kolejowego na rzecz jednostek organizacyjnych resortu obrony narodowej, z podziałem na 2 części:

Zadanie nr 1 – transport krajowy,

Zadanie nr 2 – transport międzynarodowy.

Wydłużenie czasu wykonywania usługi daje podstawy do wskazania szacunkowej wartości umów na poziomie 1,5 – 1,7 mld zł. Ostateczna kwota zostanie ustalona przez strony po przeprowadzeniu negocjacji – komentuje Mateusz Izydorek vel Zydorek, dyrektor Biura Klastra „Luxtorpeda 2.0”.

Warto przypomnieć, że PKP Cargo ma doświadczenie oraz posiada tabor kolejowy, które mogą zapewnić zdolność szybkiego przemieszczenia komponentów wojskowych. Spółka posiada także podpisaną umowę z firmą PKP Intercity na wykorzystywanie wagonów pasażerskich, dla potrzeb Sił Zbrojnych RP.

Podobne artykuły