NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Zbliża się „czarny piątek” we Włoszech. Ogromne strajki sektora transportowego

Zbliża się „czarny piątek” we Włoszech. Ogromne strajki sektora transportowego

Redakcja
Fot. NaKolei.pl

Kolejny kraj w Europie, w którym zapowiedziano strajk kolejarzy. Zastrajkują również pracownicy innych sektorów.

To kolejny strajk kolejarzy w Europie. Od dłuższego czasu, systematycznie brytyjscy kolejarze strajkują w celu uzyskania zmian warunków płacowych w swoich firmach. W Wielkiej Brytanii zapowiedziano kolejny już strajk w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Do strajkujących kolejarzy, w miniony poniedziałek dołączyli Austriacy, którzy wprowadzili 24-godzinny strajk ostrzegawczy. Dzisiaj natomiast strajkują Belgowie, w ramach protestu na szlaki ma wyjechać około 1/4 planowanych pociągów.

Strajk kolejarzy

Tym razem pracownicy państwowej grupy kolejowej FS Italiane Group zapowiedzieli strajk, który ma rozpocząć się już w czwartek o godzinie 21:00 i potrwać ma do piątku (2 grudnia)  do godziny 21:00. W przypadku strajku w Austrii, gdzie cały ruch został wstrzymany, tym samym mogli to odczuć polscy pasażerowie, planujący podróże pociągami do Austrii, które kończyły swój bieg w przygranicznym Brzecławiu. Tym razem polscy pasażerowie nie odczują skutków strajku kolejarzy we Włoszech, jednak mogą je odczuć przedsiębiorstwa, ponieważ strajk może czasowo zaburzyć łańcuchy dostaw.

Według zapowiedzi Trenitalii, strajk nie spowoduje odwołań pociągów dalekobieżnych. Utrudnienia dotkną pociągów regionalnych i towarowych. Większych utrudnień należy spodziewać się w innych środkach transportu.

Utrudnienia w transporcie lotniczym

Sektor lotniczy ma zastrajkować w piątek od 00:01 do 23:59 (2 grudnia br.). W tej chwili nie do końca jest jasne jak bardzo zostanie ograniczona siatka połączeń. Linie lotnicze mają przekazać ENAC (Krajowy Urząd Lotnictwa Cywilnego) listę połączeń, które zostaną zrealizowane tego dnia. Lista jest na bieżąco aktualizowana przez ENAC – LINK.

Transport publiczny

Strajk ma objąć również zainteresowanych operatorów miejskiego transportu. W mediolańskim metrze utrudnienia mogą wystąpić 2 grudnia, po godzinie 18:00. Natomiast gorszych utrudnień należy spodziewać się w komunikacji autobusów, tramwajów i trolejbusów, które mogą nie wyjechać na linie między 8:45 a 15:00 oraz po godzinie 18.

W Rzymie z kolei maszyniści, tramwajarze, kierowcy mają strajkować w godzinach 8:30-17:00 oraz po godzinie 20:00. Dotknie to niemalże całej sieci obsługiwanej przez ATAC. Do strajku dołączą się także pracownicy prywatnego podmiotu RomaTpl.

Zamknięte bramki na autostradach

W „czarny piątek”, 2 grudnia może dojść również do strajku pracowników punktów poboru opłat na autostradach. Strajk mógłby się odbyć od godziny 22:00 w czwartek i potrwać 24 godziny. Niekoniecznie strajk będzie oznaczać, że bramki będą otwarte – prawdopodobnie będzie ich minimalna ilość, tym samym tworzyć się będą korki przy wjeździe na odcinki autostrad.

Jako powód ogólnokrajowego strajku, wskazuje się m.in. podniesienie płac dla pracowników, wprowadzenie płacy minimalnej w wysokości 12 euro na godzinę, ustabilizowanie sytuacji na rynku cen energii i paliw w przypadku uzyskania zwiększonych zysków przez firmy związane z sektorem energetycznym.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności