NaKolei.pl Bez kategorii Pociągi pasażerskie mogą już kursować na Ukrainę. RegioJet: „Wystartujemy jak najszybciej”

Pociągi pasażerskie mogą już kursować na Ukrainę. RegioJet: „Wystartujemy jak najszybciej”

Redakcja
Fot. Norbert Ziętal

Nowelizacja przepisów rozporządzenia Rady Ministrów umożliwiła przewoźnikom kolejowym wznawianie kursowania połączeń międzynarodowych z przekroczeniem granicy zewnętrznej Unii Europejskiej, z wyjątkiem Białorusi. Od 30 września 2021 r. jest możliwość ponownego uruchomienia zaplanowanych w rocznym rozkładzie jazdy pociągów łączących Polskę i Ukrainę.

Po ponad półtorarocznej przerwie zniesiono ograniczenie dotyczące zakazu przemieszczania się pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy należącej do państw spoza Strefy Schengen (z wyjątkiem granicy z Republiką Białorusi). Dzięki temu możliwe będzie rozszerzenie oferty przewozowej o połączenia do/z Ukrainy.

Zmiana ta nie nakłada jednak na spółki kolejowe obowiązku uruchamiania pociągów międzynarodowych za wschodnią granicę. To przewoźnicy zdecydują o wznowieniu sprzedaży biletów i terminie powrotu poszczególnych kursów międzynarodowych wynikających z rocznego rozkładu jazdy.

Koleje Ukraińskie wspólnie z PKP Intercity uruchomią pierwszy pociąg z Kijowa do Przemyśla 10 października br. Bilety na te połączenie dostępne już były od 1 października na stronie UZ. Warto też wspomnieć o czeskim przewoźniku RegioJet, który ma otwarty dostęp na kursowanie na trasie Praga – Kraków – Przemyśl – (granica) – Lwów. Na początku prywatny przewoźnik nie chciał uruchamiać połączenia (w relacji Praga – Przemyśl) z uwagi na obostrzenia dot. 50% dostępnych miejsc siedzących.  Potem zapadła decyzja o przedłużeniu trasy do Lwowa – tutaj przeszkodą była zamknięta granica.

Teraz możemy powiedzieć, że ta zmiana jest dla nas bardzo ważna i rozpoczęliśmy finalną fazę przygotowania uruchomienia polaczenia kolejowego Praga – Krakowa – Przemysł – Lwów. Naszym celem jest otworzyć polaczenie jak najszybciej – powiedział portalowi NaKolei.pl Aleš Ondrůj, Rzecznik Prasowy RegioJet.

Jeśli planujemy podróż koleją z przekroczeniem granicy polsko-ukraińskiej, powinniśmy sprawdzić aktualny rozkład jazdy, korzystając z internetowych wyszukiwarek pociągów. Warto również na bieżąco śledzić komunikaty publikowane przez przewoźników.

Zachęcamy do weryfikowania aktualnych informacji dla podróżujących na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Przypominamy, że we wszystkich środkach transportu zbiorowego w Polsce nadal istnieje obowiązek zakrywania ust oraz nosa podczas podróży – zwraca uwagę Urząd Transportu Kolejowego.

Podstawa praw na:

– rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 września 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 1754)

Przydatne linki:

Informacje dla podróżujących do poszczególnych krajów: https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych

 

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności