NaKolei.pl Bez kategorii PKP S.A. i Spółka Akcyjna „Ukrainska Zaliznytsia” podpisały porozumienie w sprawie połączeń kolejowych

PKP S.A. i Spółka Akcyjna „Ukrainska Zaliznytsia” podpisały porozumienie w sprawie połączeń kolejowych

Redakcja
Fot. PKP S.A.

28 sierpnia 2023 r. podczas spotkania Zarządów Grupy PKP i Spółki Akcyjnej „Ukrainska Zaliznytsia”, podpisano Porozumienie pomiędzy Polskimi Kolejami Państwowymi S.A. a Spółką Akcyjną „Ukrainska Zaliznytsia” o współpracy przy organizacji międzynarodowych przewozów kolejowych.

Po raz pierwszy od 1994 roku Ukraina i Polska podpisały nowe, znaczące porozumienie w sprawie rozwoju połączeń kolejowych. Celem porozumienia jest umocnienie współpracy w zakresie zwiększenia efektywności i rozwoju transportu kolejowego w Polsce i w Ukrainie. Współpraca Polskich Kolei Państwowych i Kolei Ukraińskich oparta jest na partnerstwie strategicznym na rzecz rozwoju globalnych łańcuchów logistycznych i zwiększenia mobilności społeczeństw Polski i Ukrainy, a przez to ich większej integracji. PKP S.A. patrzy na współpracę z Kolejami Ukraińskimi perspektywicznie.

Robimy kolejny ważny krok w kierunku wzmocnienia partnerstwa i rozwoju transportu kolejowego pomiędzy Ukrainą a Polską. Wspólnie będziemy nadal rozwijać infrastrukturę graniczną oraz zwiększać ruch pasażerski i towarowy pomiędzy naszymi krajami, co docelowo będzie miało pozytywny wpływ na naszą kolej oraz gospodarki narodowe Ukrainy i Polski – powiedział szef Ukrzaliznyci.

Koleje Ukraińskie poinformowały, że zgodnie z postanowieniami umowy, wypracowane zostaną działania mające na celu zawarcie odrębnych umów w zakresie zarządzania infrastrukturą kolejową, kolejowym przewozem towarowym i pasażerskim. Strony utworzą także wspólne grupy robocze w celu opracowania projektów do odrębnych umów. Jednym z założeń umowy jest zapewnienie przez strony bezpiecznego i niezakłóconego przewozu pasażerów i ładunku.

Ponadto strony ustaliły, że przeładunek towaru na wagony o innym rozstawie kół lub przeładunek wagonów na wózki o innym rozstawie kół dokonywany będzie nie tylko przez przewoźnika odbierającego na stacji granicznej znajdującej się na terytorium jego państwa , ale także, po uzgodnieniu, czynności takie będzie mógł wykonać przewoźnik dostarczający ładunek na stacji granicznej znajdującej się na jego terytorium.

Obsługa pociągów lokomotywowych pomiędzy stacjami granicznymi dla ruchu towarowego w obu kierunkach będzie realizowana przez lokomotywy i załogi lokomotyw Ukrzaliznycia i PKP SA z zachowaniem parytetu 50/50.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności