Kolej na świecie

Technologia ABB zasila najwyżej położoną linię kolejową w Europie

Technologia ABB zasila najwyżej położoną linię kolejową w Europie fot. ABB

Ponad 9-kilometrowa linia kolejowa na przełęczy Jungfraujoch w Alpach Szwajcarskich jest najwyżej położoną linią kolejową w Europie. Jest zasilana elektrycznie od ponad 100 lat.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) jest liderem w technologiach dla energetyki, robotyki i systemów napędowych, automatyki przemysłowej i sieci energetycznych. Obsługuje klientów z sektora użyteczności publicznej, przemysłu oraz transportu i infrastruktury na całym świecie.

To właśnie firma ABB zasila linię i dostarcza energię elektryczną do pociągów kursujących przez cały rok. Początki elektryfikacji tej linii kolejowej to działania Brown, Boveri and Co. (BBC), prekursora ABB.

Kolej Jungfraubahn przewozi na alpejską przełęcz nawet milion pasażerów rocznie. Szwajcaria słynie m.in. z tej atrakcji turystycznej. Przejazd trwa 45 minut i stacja końcowa ma miejsce w centrum regionu Jungfrau-Aletsch. Jest to obiekt turystyczny, który podziwia mnóstwo zwiedzających, w ok. 70% są to turyści z Azji.

Linia kolejowa Jungfraubahn została otworzona w 1896 roku. Pierwszym zelektryfikowanym odcinkiem oddanym do użytku była trasa pomiędzy KleineScheidegg a lodowcem Eiger. Ostatni odcinek, wiodący na Jungfraujoch, został ukończony w 1912 r.

Firma funkcjonuje na rynku polskim od 25 lat. Więcej informacji o Spółce i szwajcarskiej zelektryfikowanej kolei na stronie ABB Poland.