NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Szwajcarzy zakończyli inwestycje stulecia. Oddano do użytku tunel bazowy Ceneri [ZDJĘCIA]

Szwajcarzy zakończyli inwestycje stulecia. Oddano do użytku tunel bazowy Ceneri [ZDJĘCIA]

Adrian Izydorek
Fot. AlpTransit

Szwajcarzy zakończyli kolejową inwestycje stulecia. Ponad piętnastokilometrowy tunel został dziś oddany do użytku.

Szwajcarzy z pewnością mają dziś powód do świętowania. Po 14 latach od rozpoczęcia budowy, oddano do użytku piętnastokilometrowy tunel kolejowy, który poprowadzony jest pod górą Monte Ceneri. Tunel prowadzi dwoma odnożami z Camorino do Vezie. Jest długi na ponad 15 kilometrów. Infrastruktura kolejowa zamontowana w tunelu pozwala na osiągnięcie prędkości 250 km/h.

Budowa tunelu została zakończona na przełomie lutego i marca. Wtedy rozpoczęto jazdy próbne oraz testy systemów zamontowanych w tunelu, w tym ETCS poziomu 2. Do końca sierpnia zrealizowano ponad 2000 próbnych przejazdów, co daje łącznie dystans ok. 40 tys. km.

Inauguracja nowego tunelu bazowego Ceneri oznacza wejście w nową erę szwajcarskiego systemu transportowego. Oddanie do użytku tunelu pozwoli na kursowanie długich i ciężkich składów towarowych, co zagwarantować ma konkurencyjne połączenia między południową i północną Europą. Szwajcarzy liczą, że dzisiejsza inauguracja przyczyni się do dalszego zmniejszenia obecności ciężarówek w Alpach.

Fot. AlpTransit

Fot. AlpTransit

Fot. AlpTransit

 

Fot. RSI.ch

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności