Strona główna » Wiadomości » Przewozy towarowe » Helsinki nowym hubem na Jedwabnym Szlaku. Alternatywa dla granicy polsko-białoruskiej?

Helsinki nowym hubem na Jedwabnym Szlaku. Alternatywa dla granicy polsko-białoruskiej?

Redakcja
Fot. News.cn (ilustracyjne)

Firma Nurminen Logistics zapowiedziała uruchomienie kolejnej kolejowej usługi przewozowej między Finlandią a Chinami. Ma być ona odpowiedzią m.in. na zatory na polsko-białoruskiej granicy. W tym miesiącu ma wyprawić pierwszy pociąg w kierunku wschodnim do Zhengzhou z Helsinek. Ta sama usługa będzie również dostępna w kierunku zachodnim, z pierwszym odjazdem zaplanowanym na 20 grudnia 2021 r.

Fińska firma logistyczna chce sprawić, aby Helsinki stały się „nową bramą” na Nowym Jedwabnym Szlaku i – jak twierdzi – jest na dobrej drodze, aby ten cel zrealizować. W tym roku uruchomiła połączenia z Suzhou, Jinan i Jiaozhou, a już obsługuje Chongqing i Hefei. Co więcej, z powodzeniem świadczy usługi zarówno w kierunku wschodnim, jak i zachodnim.

Nowe połączenie połączy Helsinki z popularnym hubem logistycznym w Chinach. Zhengzhou jest stolicą prowincji Henan w centralnej części Chin i głównym węzłem krajowej sieci transportowej, z liniami kolejowymi łączącymi Zhengzhou z Europą.

Pociąg Nurminen Logistics ma być przystosowany do przewozu wszelkiego rodzaju towarów i obsłuży zarówno pełne kontenery, jak i drobnicę. Kontenery chłodnicze umożliwią natomiast transport artykułów w kontrolowanej temperaturze.

Powód, dla którego Helsinki są wybierane na wiele połączeń kolejowych, nie jest zaskakujący. To port, a także węzły kolejowych przewozów towarowych.

Kolej kończy się w porcie, a ładunek jest łatwo ładowany z pociągu na statek. Nie są potrzebne żadne dodatkowe procedury. To nie tylko oszczędza czas i pieniądze, ale także zapewnia bezpieczeństwo ładunku. Im bardziej ładunek jest przemieszczany, tym większe staje się ryzyko uszkodzeń – powiedziała cytowana przez Rail Freight Olga Stephanova z Nurminen.

Firma dodatkowo wykorzystuje potencjał lokalizacji Helskinek, i tworzące się zatory na innych trasach. Tym samym wskazuje nie tylko na zatłoczoną granicę między Polską a Białorusią, Kaliningrad, ale także na „korkowanie się” innych europejskich portów, takich jak Rotterdam i Hamburg.

Podczas największego boomu sprzedażowego w tym roku produkty są transportowane pociągiem do portów fińskich. Na linii między Finlandią a Moskwą rozstaw torów pozostaje taki sam i prawie nie ma zatorów – zapewnia operator.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności

0
Would love your thoughts, please comment.x