NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Tramwaje Warszawskie z umową na zaprojektowanie trasy tramwajowej wzdłuż Pola Mokotowskiego

Tramwaje Warszawskie z umową na zaprojektowanie trasy tramwajowej wzdłuż Pola Mokotowskiego

Redakcja
Mat. Tramwaje Warszawski

Spółka Tramwaje Warszawskie podpisała umowę na zaprojektowanie trasy wzdłuż Pola Mokotowskiego. Nowe tory mają połączyć Ochotę i Mokotów. Pobiegną od pętli tramwajowej ulicą Banacha, Rostafińskich i Boboli, gdzie połączą się z istniejącymi przy Rakowieckiej.

Jest to element magistrali tramwajowej Wola – Wilanów, nowej 20-km trasy tramwajowej przez Dworzec Zachodni, Ochotę i Mokotów. W ramach budowy tramwaju wzdłuż Pola Mokotowskiego zaplanowano przebudowę istniejących torów na ul. Banacha, przebudowę pętli tramwajowej, a także przebudowę torów na Rakowieckiej. Łącznie trzeba będzie zbudować około 1,5 km nowych torów i przebudować 1,5 km istniejących. Przewidziano nowe przystanki  przy skrzyżowaniu Banacha ze Żwirki i Wigury.

Mat. Tramwaje Warszawskie

Zamówienie jest podzielone na trzy fazy. Pierwsza będzie polegała na przygotowaniu dokumentacji środowiskowej. Kolejne to opracowanie projektu budowlanego. Ostatni to wsparcie techniczne na etapie postępowania przetargowego na roboty budowlane i nadzór podczas samej inwestycji. Wykonawca będzie musiał też uzyskać wszelkie decyzje administracyjne, umożliwiające rozpoczęcie i realizacje robót budowlanych. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na budowę nowej trasy tramwajowej. Wstępny plan zakłada budowę tej trasy do 2029 roku. Wykonawcą będzie firma Databout. Umowę podpisano na kwotę 4 mln 34 tys. zł brutto.

Tramwajowe inwestycje w stolicy

Zamówienie dokumentacji na tramwaj wzdłuż Pola Mokotowskiego, to część programu inwestycji tramwajowych dla Warszawy. Nowa trasa w 2024 roku pozowali na dojazd do centrum z tej dzielnicy w 25 minut. Podpisano umowę na studium techniczne potrzebne do budowy tramwaju przy ul. Modlińskiej. Prowadzone są zaawansowane prace związane z budową tramwaju na Kasprzaka. Po nowych torach, na części trasy tramwaje pojadą już jesienią. Trwają prace nad projektami budowlanymi kolejnych tras tramwajowych – między innymi trasy na Gocław i dalszymi fragmentami magistrali tramwajowej Wola – Wilanów. Przygotowywane inwestycje mają szanse na finansowanie z nowych środków UE na lata 2021–2027. Trwa również pozyskiwanie decyzji środowiskowych na budowę tras na Zieloną Białołękę i na al. Wilanowskiej.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności