Infrastruktura Przewozy towarowe
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

PLK: Będzie lepsza obsługa pociągów towarowych na stacji Poznań Franowo

PLK: Będzie lepsza obsługa pociągów towarowych na stacji Poznań Franowo Fot. PKP PLK S.A.

Nowy punkt ładunkowy na stacji Poznań Franowo zwiększy atrakcyjność efektywnych i ekologicznych przewozów po torach w poznańskim węźle kolejowym. Największa stacja towarowa w Wielkopolsce zyska możliwość sprawnych przeładunków z pociągów na samochody ciężarowe.

Obecnie stacja Poznań Franowo, położona na linii Swarzędz – Poznań Starołęka, dzięki kilkudziesięciu torom o łącznej długości ok. 45 km umożliwia rozdzielanie i łączenie w składy nawet 3,5 tys. wagonów z towarami na dobę. Dzięki powstającemu punktowi zyska również możliwość sprawnych przeładunków towarów. W ramach inwestycji na stacji powstaje długi na 500 m i szeroki na ponad 13 m plac, który będzie mieć przeszło 6600 m2 – to niemal tyle, ile powierzchnia boiska do piłki nożnej. Przebudowywany jest układ torów wraz z siecią trakcyjną, dostosowywane są urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Zmodernizowane będą wewnętrzne drogi dojazdowe do placu ładunkowego dla samochodów ciężarowych.

Dobrze oświetlony i utwardzony plac ładunkowy pozwoli na jednoczesną obsługę dwóch pociągów. W ciągu doby możliwy będzie przeładunek nawet 10 tys. ton towarów, m.in. kruszywa wykorzystywanego do budowy dróg.

Przy rosnącym zapotrzebowaniu na przewóz towarów koleją, nowy plac przeładunkowy spełni oczekiwania przedsiębiorców, stawiających na efektywność i ekologię. Dogodne skomunikowanie stacji Poznań Franowo z autostradą A2 oraz drogą ekspresową S11 zapewni możliwość sprawnego transportu intermodalnego z wykorzystaniem pociągów i samochodów ciężarowych. Przyczyni się to do rozwoju gospodarczego regionu i zwiększy potencjał kolei – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. realizowana jest z własnych środków za ok. 10,5 mln zł. Prace planowane są do końca roku. W Wielkopolsce przeładunki towarów możliwe są także na stacjach m.in. w Buku, Gnieźnie, Luboniu k. Poznania, Nowym Tomyślu, Słupcy i Wrześni.