KDP Polityka
Partnerzy działu

KDP

KDP · aktualności · prace studialne · przetargi. Na portalu NaKolei.pl publikujemy najnowsze informacje związane z: KDP.

Partnerstwo innowacyjne: PKP IC rozważa zakup EZT-ów na 230km/h

PKP Intercity rozważa realizację 2 albo 3 projektów wspólnie z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju – poinformował wiceminister Andrzej Bittel podczas sejmowej Komisji Infrastruktury. Projekty miałyby być realizowane w ramach nowego narzędzia, jakim jest partnerstwo innowacyjne.

O innowacjach w kontekście rynku kolejowego oraz o samym partnerstwie innowacyjnym wspominaliśmy już przy okazji  konferencji “Rozwój projektów innowacyjnych a prawo przetargowe”, organizowanej przez Klaster Luxtorpeda podczas tegorocznych targów TRAKO 2017.

PKP IC na zakupach: 2-3 przetargi w oparciu o partnerstwo innowacyjne

Według informacji przekazanej przez wiceministra Andrzeja Bittela, PKP Intercity rozważa przeprowadzenie dwóch albo trzech postępowań w oparciu o partnerstwo innowacyjne. W planach jest m.in. zakup wagonów piętrowych do składów push&pull, zakup lokomotyw elektrycznych – czteroosiowych, ze sterowaniem zdalnym, silnikami asynchronicznymi oraz homologacją na Czechy, Niemcy i Austrię. Brany pod uwagę jest również wariant z zakupem nowych EZT-ów o vmax=230km/h, przygotowanym do przewozu 400 osób oraz przystosowanym do ECTS poziomu drugiego.

Jak zapowiedział wiceminister docelowo przewoźnik oraz ministerstwo będą chciały doprowadzić do sytuacji, aby zamawiać długie serie pojazdów.