Strona główna » Bez kategorii » Otwarcie sezonu kolejki wąskotorowej Przeworsk – Łopuszka Wielka

Otwarcie sezonu kolejki wąskotorowej Przeworsk – Łopuszka Wielka

MM

Po trwającej kilka lat rewitalizacji dworca w Przeworsku w sobotę, 14 maja 2022 r. ruszyła kolejka wąskotorowa na trasie Przeworsk – Łopuszka Wielka. Kolejka będzie kursować w każdą niedzielę w maju, czerwcu i wrześniu, a w sezonie wakacyjnym (od lipca do końca sierpnia) w soboty i niedziele.

W uroczystym otwarciu odnowionego dworca Przeworsk Wąski udział wzięli przedstawiciele władz województwa podkarpackiego, powiatu przeworskiego oraz samorządów. Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego reprezentował Artur Polak, Dyrektor Oddziału Terenowego w Lublinie.Goście mogli zwiedzić odnowiony budynek dworca wraz z salą historyczną z licznymi eksponatami. Po uroczystym otwarciu budynku dworca do stacji Łopuszka Wielka ruszył pociąg „Pogórzanin”.

Starosta Przeworski, Bogusław Urban, przedstawiając historię kolejki wąskotorowej „Pogórzanin” podkreślił pomoc jaką otrzymał powiat przeworski od Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego i pracowników urzędu. Kolej powstała na początku XX wieku, a jej podstawowym zadaniem była obsługa cukrowni w Przeworsku. W czerwcu 2020 r. na skutek ulewnych opadów zniszczeniu uległ odcinek trasy i przęsło mostu na trasie Przeworsk – Dynów, przez co ruch na linii został zawieszony. Losami kolejki zainteresował się Prezes UTK. Latem 2020 roku dr inż. Ignacy Góra odwiedził Przeworsk i widział skalę zniszczeń. Pracownicy UTK służyli swoją pomocą, by jak najszybciej doprowadzić do ponownego uruchomienia linii, co nastąpiło w następnym sezonie turystycznym.

Kursy „Pogórzanina” odbywają się będą w maju, czerwcu i wrześniu w każdą niedzielę, a w sezonie wakacyjnym – od początku lipca do końca sierpnia również w soboty. Powiat Przeworski kontynuuje rewitalizację trasy „Pogórzanina”. Celem inwestycji jest przywrócenie ruchu na całej trasie kolejki do Dynowa a także remont infrastruktury dworców w Kańczudze i Hadlach Szklarskich.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x