NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Niemieccy związkowcy domagają się obecności policjanta w każdym pociągu dalekobieżnym

Niemieccy związkowcy domagają się obecności policjanta w każdym pociągu dalekobieżnym

Adrian Izydorek
Fot. Bundespolizei

Niemiecki związek zawodowy kolejarzy poinformował, że w 9 miesięcy 2022 roku doszło do 2 325 napaści na pracowników kolei. Związkowcy domagają się, aby w każdym pociągu dalekobieżnym był obecny funkcjonariusz policji.

Jak poinformowała Rzeczniczka niemieckiego Związku Zawodowego Kolejarzy EVG w rozmowie z RND, w trzech kwartałach 2022 roku doszło do 2 325 napaści na pracowników Deutsche Bahn. W całym 2021 roku tych ataków było 2582, dlatego też dysponując obecnymi danymi, związkowcy uważają, że w całym 2022 roku sytuacja uległa pogorszeniu.

Zdarzały się nawet obrażenia zagrażające życiu. Fakt, że wymóg noszenia maseczki  jest teraz ostatecznie zniesiony, doprowadzi miejmy nadzieję do zmniejszenia przemocy, ponieważ pracownicy kolei nie będą się konfrontować z odmawiającymi założenia maseczki-  powiedział przewodniczący EVG Martin Burkert.

Przewodniczący związku zawodowego wezwał do tego, aby w każdym pociągu dalekobieżnym razem z pasażerami podróżował funkcjonariusz policji.

Zasadniczo potrzebujemy policji federalnej na pokładzie każdego pociągu dalekobieżnego. Dlatego musimy zwiększyć liczbę posterunków policji federalnej – stwierdził Burkert.

Jeżeli chodzi o pociągi regionalne, to szef związkowców stwierdził, że podczas przejazdów powinna być wzmożona obecność pracowników DB Secruity, a z tego tytułu koszty powinien ponieść organizator transportu zbiorowego w zależności od kraju związkowego.

Z postulatami kolejowych związkowców zgodził się Związek Zawodowy Policjantów (GdP), które wezwało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych do podjęcia działań, aby zapewnić bezpieczeństwo wśród pracowników kolei.

Musimy wyciągnąć wnioski z liczby ataków na pracowników kolei. Minister Nancy Faeser musi wdrożyć strategię dotyczącą stacji kolejowych i pakiet inwestycyjny w celu wzmocnienia sił policji – powiedział dla RND przewodniczący GdP, Jochen Kopelke.

Zobacz również: Pobicia, wyzwiska, znieważenia. Coraz częściej dochodzi do ataków na drużyny konduktorskie

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności