NaKolei.pl WiadomościTabor Newag zaprezentuje swoją hybrydę w Berlinie. Będzie to pojazd z superkondensatorem

Newag zaprezentuje swoją hybrydę w Berlinie. Będzie to pojazd z superkondensatorem

Redakcja
Fot. UMWZ

Ósma hybryda Newagu dotarła do woj. zachodniopomorskiego. Jest to jednostka z opcją na zamontowanie superkondensatora. Co ciekawe, Newag ma zaprezentować ten pojazd podczas największych targów kolejowych w Europie.

Najnowsza hybryda zajechała na tor 3 przy peronie 1 szczecińskiego dworca dzisiaj tuż przed południem. Prezentacja odbyła się w wyjątkowej oprawie – niebieskich europejskich barwach i przy dźwiękach „Ody do radości” w wykonaniu zespołu 3MA.

Dojechała do nas hybryda europejska. Kolejny, ósmy już pociąg z serii hybryd. Jako pionierzy w Polsce zakupiliśmy je na potrzeby obsługi połączeń regionalnych na Pomorzu Zachodnim. To jest element konsekwentnie, od już ponad 10 lat, realizowanej polityki polepszenia standardu połączeń – przypomniał na wstępie marszałek Olgierd Geblewicz. – Dzięki temu dziś możemy powiedzieć, że jeździmy najnowocześniejszą flotą w Polsce. Że nasi pasażerowie mogą korzystać z pociągów nie tylko nowoczesnych, ale i ekologicznych.

Marszałek zauważył, że liczba pasażerów w pociągach regionalnych rośnie.

Te pojazdy to bardzo dobra alternatywa dla samochodów. W ostatnim czasie paliwo w Polsce do najtańszych nie należy. Wszyscy odczuwamy rosnące koszty zakupu benzyny, oleju napędowego. Dlatego odnotowujemy wzrost liczby pasażerów w pociągach regionalnych – poinformował Olgierd Geblewicz. – Pojazdy, hybrydowe oszczędzają paliwo. Spalają znacznie mniej oleju napędowego niż klasyczne szynobusy. Co powoduje dwie korzyści. Korzyść w wymiarze ekonomicznym i korzyść w ochronie środowiska. Kupujemy hybrydy, by chronić środowisko naturalne i nasze kieszenie – podkreślił marszałek.

Gospodarz uroczystości wyjaśnił też, dlaczego pociąg zdobią europejskie złote gwiazdy. A w przestrzeni pasażerskiej umieszczone zostały specjalne grafiki, przedstawiające np. Morskie Centrum Nauki czy Zachodniopomorski Szlak Żeglarski, czyli projekty realizowane ze środków unijnych.

Wszystkie 70 pojazdów, które kupiliśmy dla Pomorza Zachodniego w ostatnim dziesięcioleciu, było współfinansowanych z Funduszy Unii Europejskiej. Winniśmy o tym pamiętać, że dzięki naszemu członkostwu w UE możemy korzystać z tych dobrodziejstw i dlatego nazwaliśmy ten pociąg europejskim. W takich barwach będzie on jeździł po Pomorzu Zachodnim. By podkreślać to, że jesteśmy dumnymi Europejczykami na Pomorzu Zachodnim, że chcemy być w UE – stwierdził marszałek Olgierd Geblewicz.

Wicemarszałek Tomasz Sobieraj przypomniał, że samorząd województwa zakupił już 48 nowoczesnych pociągów z Newagu. A do konca roku ma być ich 52.

To jest naprawdę wielka flota i zarządzanie nią to wielkie wyzwanie, które wymaga doskonałej współpracy, kooperacji między trzeba podmiotami: urzędem marszałkowskim, producentem pociągów i operatorem, czyli POLREGIO – podkreślił Tomasz Sobieraj. – Chcę bardzo podziękować Wydziałowi Infrastruktury i Transportu Urzędu Marszałkowskiego, w osobie pani dyrektor Jadwigi Rajkiewicz, producentowi pojazdów,, NEWAGowi w osobie pana prezesa Zbigniewa Konieczka i dyrektorowi Zachodniopomorskiego Zakładu POLREGIO Andrzejowi Chańce.

Hybryda z superkondensatorem

Prezes Newagu podczas wydarzenia poinformował, że ósma hybryda wyprodukowana dla Pomorza Zachodniego jest przystosowana do zamontowania tzw. superkondensatora. I wkrótce pociąg zyska to nowoczesne urządzenie.

Co to spowoduje? Między innymi to, że do 60 km/h pociąg będzie korzystał z energii zgromadzonej w superkondensatorze podczas hamowania. Czyli rozpędzając pociąg, jedziemy za darmo. Policzyliśmy korzyści. Jeżdżąc tylko między Goleniowem a Kołobrzegiem tym pociągiem, w ciągu roku  zaoszczędzimy na emisji dwutlenku węgla jakieś 550 ton! I 250-300 ton paliwa. Tylko na tej jednej trasie – wyjaśnił prezes Zbigniew Konieczek.

O godzinie 12.45 hybryda wyruszyła właśnie do Kołobrzegu. I na tej trasie będzie ją można spotkać najczęściej. Dlaczego? Ponieważ tylko do Goleniowa pociągi jeżdżą w trakcji elektrycznej, a dalej – przez Nowogard, Płoty, Gryfice, Trzebiatów – linią niezelektryfikowaną (402).

Newag na Innotrans

Ósma hybryda zakupiona przez samorząd województwa we wrześniu br.  zaprezentuje się na europejskich salonach – pojazd z superkondensatorem (i wielkimi napisami Pomorze Zachodnie na kadłubie) będzie atrakcją na targach InnoTrans 2022 w Berlinie, czyli największym takim wydarzeniu w Europie. Targi odbędą się 20-23 września 2022 roku.

Fot. UMWZ

Fot. UMWZ

Fot. UMWZ

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności