Strona główna » Wiadomości » Konferencje i spotkania » KRT 2021: Jaka jest strategia powrotu do normalności przed-Covidowej?

KRT 2021: Jaka jest strategia powrotu do normalności przed-Covidowej?

Redakcja
Mat. PKP Intercity

Od kilkunastu miesięcy codzienną rzeczywistość każdego człowieka, także w zakresie podróży, determinuje pandemia. Jakie należy podjąć działania, aby wrócić do wyników w przewozach pasażerskich i towarowych sprzed 2020 roku? Eksperci Kongresu Rozwoju Transportu odpowiedzą na to pytanie już 30 czerwca.

Kongres Rozwoju Transportu to wydarzenie branżowe, które podczas każdej edycji stara się odpowiedzieć na najważniejsze pytania dotyczące transportu. Podczas VII edycji pt. „Kolej w obliczu nowych wyzwań”, która odbędzie się w dn. 29-30 czerwca nie może zatem zabraknąć dyskusji dotyczącej wpływu pandemii na kolejowe przewozy pasażerskie i towarowe oraz potencjalnej strategii, która pozwoliłaby powrócić do tendencji wzrostowych w branży.

Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie Urzędu Transportu Kolejowego pt. „Koleje pasażerskie w województwach – dynamika zmian w latach 2010-2020” w latach 2010 – 2019 wskaźnik wykorzystania kolei, czyli średnia liczba podróży pociągiem w danym roku na mieszkańca regionu wzrastał z 6,8 do 8,7. W 2020 r. wskaźnik ten z powodu ograniczeń jakie wymusiła pandemia spadł do 5,5 przejazdów. Zmiana nie dotyczyła jednak województw, w których koleją jeździ się najczęściej: pomorskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. Tylko te trzy regiony miały wynik lepszy od średniej z całego kraju.

Bilans 2020 roku można podsumować ok. 40% spadkiem liczby pasażerów i 5% spadkiem masy przewiezionych towarów. Najniższa średnia dobowa frekwencja została odnotowana w dniach 11.04 – 5,5%, 12.04 – 4,5% oraz 13.04 – 5,20%; Po 20.04 obserwowano sukcesywny wzrost frekwencji pasażerów. Od 17 października nastąpił spadek liczby podróżnych ze względu na początek drugiej fali epidemii. Najwięcej pasażerów skorzystało z usług kolei w okresie wakacyjnym (lipiec, sierpień, wrzesień), co potwierdza także raport Klastra „Luxtorpeda 2.0” pt. „Kolejowy ruch pasażerski w czasie pandemii”.

Obecnie obserwuje się w branży kolejowej wzrost, w porównaniu do zeszłego roku. W kwietniu 2021 r. w całym kraju nadal obowiązywał stan epidemii, jednak ograniczenia w przemieszczaniu nie były tak znaczne jak przed rokiem. W pierwszym miesiącu II kwartału przewieziono 14 mln pasażerów, czyli o 129,1% więcej niż w 2020 r. W przewozach towarowych także odnotowano zwyżkę. Koleją przewieziono 19,8 mln ton ładunków, co w porównaniu do kwietnia 2020 r. oznacza wzrost o 18%.

Czy powodem tych wyników jest jedynie zmniejszenie obostrzeń sanitarnych, wynikających z malejącej dziennej liczby zachorowań na COVID-19? Czy wpływ na powrót do stanu sprzed pandemii mają inwestycje, innowacyjne projekty oraz rozwój technologii, które są kołem zamachowym rozwoju gospodarczego? Jakie działania powinna podjąć obecnie branża? Na te pytania eksperci Kongresu Rozwoju Transportu odpowiedzą już 30 czerwca.

Rejestrację oraz więcej szczegółów dotyczących wydarzenia można znaleźć na stronie VII Kongresu Rozwoju Transportu.

W panelu dyskusyjnym wezmą udział:

  • Krzysztof Zdziarski – Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz S.A.
  • Krzysztof Golubiewski – Członek Zarządu PKP S.A.
  • Janusz Malinowski – Prezes Zarządu Łódzka Kolej Aglomeracyjna Sp. z o.o.
  • Marek Chraniuk – Prezes Zarządu PKP Intercity S.A.
  • Leszek Hołda – Członek Zarządu PKP Energetyka S.A.
  • Robert Telus – Poseł na Sejm RP

Debatę poprowadzi Mateusz Izydorek vel Zydorek, Dyrektor biura Klastra „Luxtorpeda 2.0”

O akredytację dla mediów prosimy o kontakt mailowy: biuro@klasterluxtorpeda.pl – informuje organizator wydarzenia.

 

Podobne artykuły