Stacja Muzeum w Warszawie zaprasza na promocję publikacji „Architektura dworców kolejowych w latach 1918–1939. Wykłady towarzyszące”. Spotkanie odbędzie się 16 kwietnia o godz. 18:00, a wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.
Atmosfera przeniesie uczestników spotkanie do realiów międzywojennej Polski, gdzie architektura dworców odzwierciedlała dynamiczne zmiany na kolei i w Polsce zachodzące w tamtym czasie. Wówczas dworce kolejowe były nazywane „bramami miast”, a publikacja ukazuje ich znaczenie jako świadków przemian społecznych, kulturowych i architektonicznych.
Książka jest naukowym i popularyzatorskim rozwinięciem ekspozycji poświęconej architekturze dworców kolejowych okresu międzywojennego. Wystawa zdobyła II miejscem w XIX edycji konkursu „Mazowieckie Zdarzenia Muzealne – Wierzba” oraz spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno publiczności, jak i środowiska naukowego.
Na książkę składają się teksty autorstwa dr. Michała Jerczyńskiego, dr hab. inż. arch. Anny Tejszerskiej, dr. hab. Michała Pszczółkowskiego oraz dr. hab. Mirona Urbaniaka. Recenzję naukową przygotował dr hab. Tomasz Przerwa, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego.
Obraz dworców II RP
Artykuły uznanych badaczy ukazują różnorodność zjawisk architektonicznych lat 1918–1939 – od idei stylu narodowego, przez problem odbudowy zniszczeń wojennych, po specyfikę regionalną II Rzeczypospolitej.
Opracowanie stanowi istotny głos w dyskusji nad dziedzictwem kolejowym oraz zaproszenie do dalszych badań w tym obszarze.
Nawet najbardziej codzienna architektura może być nośnikiem znaczeń, emocji i piękna, które warto na nowo odkrywać – podkreśla Maciej Kuryłowicz, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Polskich.
Podczas wydarzenia zaplanowano m.in. wystąpienie jednej z autorek publikacji, dr hab. inż. arch. Anny Tejszerskiej, która przybliży temat symboliki narodowej w architekturze dworców II Rzeczypospolitej. Spotkanie będzie również okazją do rozmowy o roli architektury dworcowej w kształtowaniu przestrzeni miejskiej i świadomości społecznej.
Publikacja ta jest naturalnym rozwinięciem naszej działalności badawczej i wystawienniczej. Chcemy nie tylko dokumentować dziedzictwo kolejowe, ale także inspirować do jego dalszego odkrywania. Architektura dworców międzywojennych to fascynujący, wciąż nie w pełni rozpoznany obszar, który mówi wiele o tożsamości i aspiracjach odradzającej się Polski – zaznacza Emilia Oleksiak, dyrektor Stacji Muzeum.
Wydanie książki zostało współfinansowane przez Polskie Koleje Państwowe S.A. oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

