NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Koleje Ukraińskie uruchomiły pierwszy w historii pociąg kontenerowy do Chin

Koleje Ukraińskie uruchomiły pierwszy w historii pociąg kontenerowy do Chin

Adrian Izydorek
Fot. Uz.gov.ua

Koleje Ukraińskie uruchomiły pierwszy w historii pociąg kontenerowy z ładunkiem eksportowym na trasie Ukraina – Chiny. Były to pierwsze pełne kontenery z Ukrainy do Państwa Środka wysłane koleją.

Koleje Ukraińskie (UZ) realizują swoją strategię rozwoju międzynarodowych połączeń intermodalnych. 28 września 2021 roku przewoźnik uruchomił pierwszy w historii niepodległej Ukrainy pociąg kontenerowy z ładunkiem eksportowym na trasie Ukraina – Chińska Republika Ludowa.

Negocjacje między przedstawicielami tych państw miały trwać od dłuższego czasu. Jak zaznacza Ołeksandr Kubakow, Minister Infrastruktury Ukrainy, nasz wschodni sąsiad ma ogromny potencjał eksportowy, a obecny skład resortu infrastruktury pracują nad rozwojem siatki eksportowej.

Dla nas ważne jest, aby zintegrować się z globalnym systemem transportu intermodalnego, który szybko się rozwija i definiuje nowoczesną logistykę. W Unii Europejskiej udział ruchu kontenerowego wynosi około 45%. Na Ukrainie mówimy o zaledwie 2,5% – twierdzi Ołeksandr Kubakow.

W przypadku Polski, udział przewozów kontenerowych w I kwartale 2021 r. to 10,9% według masy, natomiast 14,8% według wykonanej pracy. Liczby te stale rosną, wszystko wskazuje na to, że w Polsce przewozy intermodalne będą wypierać przewozy masowe.

Natomiast na ten moment Ukraina nie jest w stanie wykorzystać swojego położenia geograficznego, ponieważ jak samemu zaznaczają ukraińscy kolejarze – ich infrastruktura kolejowa i portowa jest mocno przestarzała.

Ukraina nie może ignorować popytu i potencjału transportu intermodalengo, w szczególności z krajami azjatyckimi – dlatego modernizacja i budowa infrastruktury dla formatu „morsko-kolejowego” będzie jednym z głównych zadań „Wielkiego Budownictwa” w najbliższym czasie – stwierdził Ołeksandr Kubrakow, Minister Infrastruktury Ukrainy.

Pierwszy pociąg z towarem importowanym odjechał z terminalu w Kijowie. Na składzie znalazło się 43 40-stopowych kontenerów (łącznie 86 TEU) . Ładunek trafi do chińskiego miasta Xi’an, a szacowany czas podróży to 18 dni. Co ciekawe, PKP LHS realizuje przewozy Chiny – Polska w relacji powrotnej z Xi’an realizują przewóz w około 12 dni, a w 2020 roku Spółka uruchomiła 40. takich pociągów, przewożąc łącznie 3060 TEU.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności