NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Koleje Czeskie planują instalować kamery w pociągach. Dotychczas żadna kamera nie monitorowała pasażerów

Koleje Czeskie planują instalować kamery w pociągach. Dotychczas żadna kamera nie monitorowała pasażerów

Redakcja
Fot. Ceske drahy

Co może zdziwić, obecnie tylko w 16 pociągach Kolei Czeskich znajdują się kamery, które i tak nie działają. Przewoźnik chce jednak to zmienić i zainstalować działający system kamer również w pozostałych jednostkach.

Dotychczas, aby napotkać się na kamery w pociągu, podróżując Kolejami Czeskimi musielibyśmy skorzystać z spalinowej jednostki Stadlera 840, nazywane w Czechach „RegioSpider”, które kursują w północnych Czechach. W tym SZT rzeczywiście są fabrycznie zamontowane kamery, ale cały system jest wyłączony.

To ma się jednak zmienić. Ceske drahy przygotowują się, aby uruchomić kamery we wcześniej wspominanych jednostkach, ale także zamontować kolejne w pozostałym taborze czeskiego przewoźnika. Ma to pomóc w zwalczaniu przestępczości w pociągach, typu kradzieży, pobić itd.

Ten pomysł popierają zarówno nasi pracownicy, jak i związki zawodowe. Dokładna data rozpoczęcia operacji pilotażowej nie została jeszcze ustalona – powiedział Lukáš Kubát, rzecznik prasowy Kolei Czeskich dla Zdopravy.cz. – System kamer i wszelkie procedury związane z przetwarzaniem danych pozyskiwanych przez system kamer muszą spełniać surowe warunki ochrony danych osobowych. Dostęp do nagrań mogą mieć wyłącznie osoby upoważnione, wyłącznie w celu zbadania zdarzenia bezpieczeństwa i przekazania ich policji lub innemu uprawnionemu podmiotowi  – dodał Kubát.

Kamery najpierw zostaną uruchomione w pojazdach Stadlera, gdzie fizycznie znajdują się i są gotowe do użycia. Dodatkowo, w jednostkach produkowanych przez Pesę Bydgoszcz dla czeskiego przewoźnika (a będzie ich nawet 160 – więcej informacji) wyjadą z Bydgoszczy z fabrycznie zamontowanymi kamerami.

Jak poinformował Rzecznik Prasowy czeskiego przewoźnika, instalacja kamer nie jest planowana w starych jednostkach. Co może zszokować, to jak podaje Kubát – instalacja systemów monitoringu jest inwestycją długoletnią, którą ČD będą realizować w ciągu nawet 15-20 lat.

Koleje Czeskie już od dawna chciały, aby w swoich pociągach mogły zostać uruchomione kamery. Plany te były blokowane przez Urząd Ochrony Danych Osobowych. W polskich pociągach kamery to codzienny widok, system monitoringu niejednokrotnie pomaga w odnalezienia sprawcy kradzieży na szkodę podróżnego.

Zobacz również: Tychy: Ukradł walizkę z pociągu PKP Intercity. Poszukuje go policja [WIDEO]

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności