NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Jest umowa na koncepcję systemu zarządzania ruchem kolejowym w Porcie Gdynia

Jest umowa na koncepcję systemu zarządzania ruchem kolejowym w Porcie Gdynia

Redakcja
Fot. PKP PLK S.A.

Port Gdynia podpisał umowę na wykonanie kompleksowej koncepcji z elementami wstępnego studium wykonalności systemu zarządzania ruchem kolejowym i zwiększenia przepustowości układów torowych oraz integracji portu z zapleczem w ramach technicznej i organizacyjnej poprawy dostępu kolejowego do portu.

Prace zostaną zrealizowane przez Ottima plus sp. z o.o., która jako jedyna wystartowała w przetargu. Wartość podpisanej 23 lipca 2021 r. umowy to 404 065.04 PLN bez VAT.

Zakres analiz, koncepcji i elementów wstępnych studiów wykonalności ma objąć następujące zagadnienia:

  1. analizy uwarunkowań;
  2. koncepcję z elementami studium wykonalności dostosowania infrastruktury i suprastruktury kolejowej w granicach administracyjnych Portu Gdynia do wymogów sieci bazowej TEN-T oraz do parametrów i funkcjonalności Stacji Gdynia Port modernizowanej przez PKP PLK S.A.;
  3. koncepcję z elementami studium wykonalności systemu zarządzania ruchem kolejowym w Porcie Gdynia i integracji w kolejowym transporcie ładunków z zapleczem Portu.

Przypomnijmy, że w czerwcu 2019 roku Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A. podpisał umowę partnerską na rzecz realizacji wskazanego projektu, finansowanego w ramach programu Interreg Europa Środkowa 2014-2020. W ramach projektu, Zarząd Morskiego Portu Gdynia planuje zrealizować koncepcję oraz wstępne studium wykonalności systemu zarządzania ruchem kolejowym na terenie portu oraz integracji portu z zapleczem w ramach technicznej i organizacyjnej poprawy dostępu kolejowego do Portu Gdynia. Opracowanie ma służyć zarówno usprawnieniu zarządzania ruchem kolejowym w porcie, poprzez system wymiany informacji z użytkownikami portu, jak również zwiększeniu przepustowości układów torowych w granicach administracyjnych Portu Gdynia.

Projekt ma być komplementarny do inwestycji „Poprawa dostępu kolejowego do Portu w Gdyni” realizowanej przez PKP PLK. Oprócz szerokiego zakresu modernizacji oraz dostosowania infrastruktury Stacji Gdyni Port do wymogów sieci TEN-T, inwestycja będzie miała również na celu zwiększenie bezpieczeństwa i efektywności ruchu kolejowego poprzez kompleksową przebudowę systemu zarządzania ruchem kolejowym oraz budowę Lokalnego Centrum Kontroli. Umożliwi to zdalne zarządzanie i nadzór nad ruchem kolejowym za pomocą systemów informatycznych.

Prace objęte zamówieniem będą realizowane w ramach projektu: „Enhancing coordination on multimodal freight transport in Central Europe” dofinansowanego ze środków programu Interreg Europa Środkowa 2014–2020.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności