NaKolei.pl WiadomościEkonomia i rynek GK RAFAMET 2020 rok zamyka sprzedażą w wysokości około 116 mln złotych

GK RAFAMET 2020 rok zamyka sprzedażą w wysokości około 116 mln złotych

Redakcja
Fot. RAFAMET S.A.

GK RAFAMET rok ubiegły zamyka sprzedażą w wysokości około 116 milionów złotych (eksport stanowił 65% sprzedaży). Spółka dominująca RAFAMET S.A. osiągnęła w minionym roku zysk netto w wysokości 1,3 mln zł i był on o 0,5 mln zł wyższy w porównaniu do wyniku osiągniętego za 2019 rok.

Rok 2020 – Rok COVID-19 zdewastował tradycyjne podejście do wypracowanych modeli biznesowych w firmach całego świata. Również RAFAMET został skonfrontowany z wyzwaniami gospodarczymi w czasach pandemii. Niestety stan pandemii wirusa SARS-CoV-2 trwa nadal. „Czarne łabędzie” nie odleciały – mówi E. Longin Wons, Prezes Zarządu Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A.. – Z uwagi na mutacje wirusa SARS-CoV-2, obawy dotyczące wpływu kolejnych fal pandemii na kondycję finansowo-ekonomiczną firm na całym świecie w roku 2021 są nadal aktualne. Chodzi przede wszystkim o obawy przerwania międzynarodowego łańcucha dostaw, skuteczność finansowych programów stymulacyjnych wprowadzanych przez poszczególne państwa, które mają odrzucić strach przed nowymi inwestycjami oraz tempo znoszenia restrykcyjnych obostrzeń w przemieszczaniu się ludzi (pracowników) pomiędzy poszczególnymi państwami. Koszt funkcjonowania firm w warunkach pandemii (kwarantanny, zwiększona absencja chorobowa, koszy profilaktyki COVID-19, etc.) oraz w okresie jej wycofywania się  (cyfryzacja, usprawnianie działalności) stanowią kolejne wyzwania, którym muszą sprostać firmy zakładające możliwość przezwyciężenia tego ogromnego kryzysu w dłuższym okresie. Jesteśmy i chcemy być optymistami wiec zakładamy, że wyraźne wychodzenie świata z kryzysu COVID-19 nastąpi na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2021 – dodaje Prezes E.LonginWons.

Pomimo otoczenia zewnętrznego w postaci COVID-19, celem działań zarządczych Spółki w roku 2021, będzie realizacja wybranych celów nowej polityki przemysłowej kraju. W tym przede wszystkim poprzez kreowanie projektów innowacyjnych oraz paradoksalnie „wykorzystanie” trudnego okresu COVID-19 na przeprowadzenie kilku znaczących inwestycji maszynowych, których celem będzie usprawnienie procesu technologicznego w firmie, połączonego z poprawą efektywności i produktywności pracy całej firmy (elementy Strategii Produktywności NPPK).

Chcemy, aby innowacje oraz wzrost produktywności jako strategiczne wyzwania rozwojowe firmy były obecne w codziennych jej działaniach, tak w zakresie myślenia o nowych produktach i rynkach, jak również w odniesieniu do modyfikacji kultury organizacyjnej firmy – wyjaśnia Prezes Zarządu RAFAMET S.A.

Spółka nie wstrzymuje w roku 2021 inwestycji, planując ich wykonanie na wysokim poziomie. W wyniku tych inwestycji zostaną zwiększone parametry wydajnościowe pracy maszyn wydziałów obróbki skrawaniem oraz doposażone zostaną wydziały montażu oraz kontroli jakości w sprzęt przyspieszający realizację zadań produkcyjnych.

Odlewnia Rafamet – spółka w 100% zależna od RAFAMET S.A., jednak sprzedająca do spółki matki wyroby i usługi w wielkości jedynie 12% swojej sprzedaży ogółem, zamknęła rok 2020 stratą netto na poziomie 2,7 mln. zł. Wpływ na to, poza bardzo złą covidową koniunkturą w branży ciężkich, jednostkowych odlewów miała także dwukrotna awaria pieca odlewniczego w końcówce minionego roku.

Obecnie sytuacja w tym podmiocie jest opanowana, awaria została usunięta, notujemy istotny wzrost zamówień na wyroby odlewni. Co najistotniejsze ze strategicznego punktu widzenia dla Grupy Kapitałowej RAFAMET, projekt badawczo – rozwojowy realizowany przez ten podmiot zależny pod nazwą „Opracowanie innowacyjnej technologii wytwarzania wielkogabarytowych odlewów z żeliwa sferoidalnego o specjalnych własnościach w technologii Full Mould, dedykowanych produkcji narzędzi tłoczących w sektorze automotive”, który otrzymał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014 – 2020 Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, jest realizowany zgodnie z harmonogramem – uspokaja E. Longin Wons, pełniący równocześnie w Odlewni Rafamet Spółka z o.o funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności