NaKolei.pl WiadomościTabor Deutsche Bahn kupuje nowe Flirty do obsługi połączeń do Szczecina!

Deutsche Bahn kupuje nowe Flirty do obsługi połączeń do Szczecina!

MM
wiz. Stadler

DB Regio podpisało kontrakt ze szwajcarskim producentem taboru Stadler na dostawę 9 nowych zespołów trakcyjnych do transgranicznego transportu regionalnego do Polski. Flirty XL miałyby obsługiwać trasę Berlin – Szczecin. Pociągi zostaną wyposażone w system pokładowy ETCS „Guardia” firmy Stadler.

Zamówienie obejmuje dostawę w sumie dziewięciu czteroczęściowych Flirt XL z bardzo długimi nadwoziami. Nowe pociągi mają być używane na liniach RE 9 między lotniskiem Berlin-Brandenburg a Szczecinem oraz RB 66 Angermünde – Szczecin. Ponadto będą kursować na linii RB66 z Angermünde do Szczecina oraz na niektórych sezonowych przedłużeniach tras (do Międzyzdrojów czy Świnoujścia).

Nowe pociągi mają mieć 255 miejsc siedzących, a pojemność pasażerska to nawet około 380 osób. W pociągu znajdzie się miejsc na rowery, wózki dziecięce oraz wózki inwalidzkie, w czterech przestronnych strefach wielofunkcyjnych.

Na potrzeby ruchu transgranicznego z europejskim systemem sterowania pociągiem ETCS pojazdy są wyposażone w system pokładowy „Guardia” firmy Stadler. Według firmy system ten jest już używany w pociągach w różnych krajach europejskich, w tym w Szwajcarii, Polsce, na Węgrzech i w Słowenii.

Jesteśmy dumni, że po raz kolejny możemy rozwijać i budować w Berlinie pociągi, które są używane w regionie. Wyposażenie w najnowocześniejszy system ochrony pociągów Guardia pomaga skrócić czas podróży, a tym samym znacznie usprawnić połączenia – powiedział Jure Mikolčić, dyrektor generalny Stadler Germany.

W Niemczech pierwsze pociągi regionalne z rozwiązaniem Stadler ETCS mają być używane od 2026 r. w pociągach Maas-Wupper-Express przez granice do Holandii oraz w sieci Berlin – Szczecin do Polski.

Przypomnijmy, że docelowo cała trasa Berlin – Szczecin ma zostać zelektryfikowana, dzięki modernizacji odcinka pomiędzy Angermünde i Szczecinem – więcej informacji.

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności