NaKolei.pl WiadomościEkonomia i rynek Deutsche Bahn dostanie 550 mln euro pomocy. Komisja Europejska wyraziła zgodę

Deutsche Bahn dostanie 550 mln euro pomocy. Komisja Europejska wyraziła zgodę

Redakcja
Fot. Siemens Mobility

Rząd Federalny Niemiec będzie mógł dofinansować Deutsche Bahn kwotą 550 mln euro. Komisja Europejska wydała pozytywny werdykt.

Deutsche Bahn jako globalna Grupa jest w nieciekawej sytuacji finansowej. W 2020 roku Grupa odnotowała 6 miliardów euro straty. Gdy ogłoszono te wyniki finansowe, DB twierdziło, że w 2021 roku powinna nastąpić lekka poprawa sytuacji, ale nadal wynik ten nie będzie dodatni. Warto wspomnieć, że w sprawozdaniu finansowym za 2019 rok DB odnotowało skorygowany EBIT w wysokości 1,8 mld euro, a także rekordową liczbę przewiezionych pasażerów. Początek 2020 roku był równie dobry, natomiast żniwo pandemii w przewozach pasażerskich nie ominęło Niemiec.

W 2020 roku sektor przewozów dalekobieżnych wygenerował stratę w wysokości 1,7 miliarda euro. Przychody Grupy DB spadły o 10,2% r/r, do kwoty 39,9 mld euro. Rząd Federalny Niemiec reagując na sytuację zdecydował się dofinansować Grupę kwotą 550 mln euro. Teraz, w sierpniu 2021 roku Komisja Europejska po niecałym roku oczekiwania zaakceptowała plan dofinansowania Spółki, twierdząc że jest to zgodne z unijnymi zasadami pomocy państwa.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2020 roku, kiedy Rząd Federalny Niemiec poinformował o planach dofinansowania DB, wtedy doszło do strajku prywatnych przewoźników kolejowych. 27 września 2020 roku, 20 lokomotyw prywatnych przedsiębiorstw przejechało przez cały Berlin nadając sygnały dźwiękowe. Miał być to protest na centralizację finansowania państwowego przedsiębiorstwa – więcej informacji (wraz z wideo).

Zobacz również: Komisja Europejska zatwierdziła pomoc restrukturyzacyjną dla POLREGIO!

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności