Kolej na świecie Konferencje i spotkania Tabor

Desiro ML Cityjet eco na baterie elektryczne. Siemens Mobility prezentuje pojazd na InnoTransie

Desiro ML Cityjet eco na baterie elektryczne. Siemens Mobility prezentuje pojazd na InnoTransie fot. Siemens Mobility

ÖBB and Siemens Mobility prezentują na targach InnoTrans pociąg zasilany bateriami elektrycznymi. To model Desiro ML Cityjet eco. 

Austriackie Koleje Federalne (ÖBB) oraz Siemens Mobility wspólnie inwestują w przyszłość transportu osobowego i pracują nad kolejowym napędem elektro-hybrydowym. Rezultatem jest pojazd Desiro ML Cityjeteco – prezentowany podczas targów InnoTrans 2018 w Berlinie.

Cityjeteco to alternatywa na niezelektryfikowane linie kolejowe, dotychczas obsługiwane przez lokomotywy z silnikiem diesla. Silnik elektryczny charakteryzuje się o połowę mniejszą emisją dwutlenku węgla w porównaniu z dieslami.

Jako największa firma chroniąca środowisko w Austrii, ÖBB propaguje inicjatywę walki ze zmianami klimatycznymi za pomocą Cityjeteco. – powiedziała Evelyn Palla, członek zarządu w ÖBB Personenverkehr AG.

-Model Desiro ML OBB Cityjet eco to doskonałe rozwiązanie: za stosunkowo niewielkie nakłady inwestycyjne nasi klienci otrzymują flotę, która jest o wiele bardziej elastyczna w użyciu, a pasażerowie mogą się cieszyć dodatkowym komfortem w czasie podróży. – powiedziała Sabrina Soussan, prezes Siemens Mobility.

Siemens pracuje nad hybrydowymi napędami elektrycznymi, które umożliwiają ładowanie nowo-zainstalowanych akumulatorów poprzez pantograf w czasie jazdy po linii zelektryfikowanej. Pilotażowy projekt zakłada, że w nadchodzących miesiącach Siemens i ÖBB przeprowadzą gruntowne testy napędu, aby następnie wprowadzić prototyp do seryjnej produkcji. Pojazd zostanie po raz pierwszy dopuszczony do służby w drugiej połowie 2019 roku.

Wszystkie rozwiązania Siemens Mobility dla transportu kolejowego możnazobaczyć na targach InnoTrans 2018w hali 4,2 na stoisku 201/202 jak i na ekspozycji zewnętrznej O420. Oprócz Desiro firma prezentuje także m.in. lokomotywy Vectron i Smartron, tramwaj Avenio, metro Inspiro dla Sofii, CityVal dla Rennes oraz pojazd Desiro RRX.