NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Białostocki dworzec PKP odzyskał dawny blask [ZDJĘCIA]

Białostocki dworzec PKP odzyskał dawny blask [ZDJĘCIA]

Adrian Izydorek
Fot. Budimex

Zakończyły się prace renowacyjne zabytkowego dworca kolejowego w Białymstoku. 160-letni budynek przeszedł gruntowną modernizację zachowując przy tym swój oryginalny charakter i wygląd. Dawną świetność przywrócił mu lider na rynku budowlanym – Budimex. Obiekt jest otwarty dla podróżnych od 1 października.

Dworzec kolejowy w Białymstoku to budynek dawnej kolei Petersbursko – Warszawskiej, który wpisany jest od 1960 r. do rejestru zabytków. Obiekt powstał w 1860 r. i stanowi przykład architektury neobarokowej. Głównym założeniem inwestora – PKP S.A. – była kompleksowa przebudowa budynku, tak aby został on przystosowany do wysokiej jakości obsługi podróżnych oraz dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Równie istotnym celem było także przywrócenie pierwotnego charakteru poczekalni, która w latach swojej świetności wyróżniała się wyjątkowymi walorami architektonicznymi.

Fot. Budimex

Zakres prac modernizacyjnych obejmował wzmocnienie i zabezpieczenia budynku na kolejnych 100 lat bezpiecznej eksploatacji. Dworzec został wyposażony w nowoczesną instalację BMS (Building Management System), panele fotowoltaiczne o mocy 24 kW oraz w nowe instalacje sanitarne i monitoring. Poprawiona została także izolacja termiczna budynku.

Do prac budowlanych na terenie dworca w Białymstoku Budimex zaangażował około 100 lokalnych podwykonawców i dostawców. Realizacja podziemnej konstrukcji była najbardziej wymagająca, ponieważ po części została wykonana w technologii białej wanny, która zapewnia obiektowi wodoszczelność. Z kolei wyburzenie antresoli o powierzchni 300 mkw. należało wykonać niezwykle ostrożnie ze względu na obawę o ewentualne uszkodzenia struktur zabytkowych ścian. Do realizacji tych prac nie można było użyć ciężkiego sprzętu, dlatego rozbiórka antresoli odbywała się etapami, poprzez odcinanie niewielkich elementów.

Fot. Budimex

Prace budowlane na terenie dworca PKP S.A. w Białymstoku rozpoczęły się w listopadzie 2018 roku. Powierzchnia dworca głównego wynosi 2965 m2, natomiast kubatura 23 080 m3. Wartość inwestycji to 36,6 mln zł netto.

To kolejna budowa realizowana przez polskiego lidera na rynku budowlanym. Na swoim koniec Budimex posiada przebudowę dworca kolejowego we Wrocławiu i Przemyślu. Zostały one z sukcesem wykonane w latach 2010-2012. Aktualnie Budimex jest w trakcie modernizacji stacji Warszawa Zachodnia.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności