KDP Kolej na świecie Tabor
Partnerzy działu

KDP

KDP · aktualności · prace studialne · przetargi. Na portalu NaKolei.pl publikujemy najnowsze informacje związane z: KDP.

Avelia Liberty – pociąg Alstomu dla USA

Avelia Liberty – pociąg Alstomu dla USA fot. facebook ALSTOM

Alstom zaprezentował wygląd swoich pociągów nowej generacji Avelia Liberty, które trafią do firmy Amtrak. Pociągi będą kursować po Stanach Zjednoczonych w 2021 roku.

Pierwsze pociągi Avelia Liberty dla firmy Amtrak zostaną wyprodukowane w 2019 roku. W 2021 roku pojadą na trasach USA obsługując korytarz północno-wschodni.

Pojazdy Alstomu będą wyprodukowane w zakładzie Spółki w Hornell w stanie Nowy Jork. Rok temu podpisana została umowa na dostawę pojazdów dla Stanów Zjednoczonych. Na razie planowana jest dostawa 28 składów dużej prędkości, które zastąpią pociągi Acela.
Nowe pociągi dużych prędkości mają usprawnić transport szynowy, zwiększając przepustowość linii. Składy będą kursować częściej i szybciej. Na pokładzie Avelia Liberty zmieści się o jedną trzecią więcej pasażerów niż w pociągach starszej generacji Alstomu. Planowane 9 członów może rozrosnąć się w przyszłości o kolejne trzy.
Składy będa nawiązywały do kolorystyki firmy Amtrak. Ich malatura skupi się na kolorach białym, czerwonym i niebieskim  dodatkiem szarego na czole pojazdu. Skład pojedzie z prędkością maksymalną 300 km/h. Do tej pory składy Avelia Liberty od Alstomu pokonały 4 mld mil, przewożąc na swoim pokładzie 4 mld pasażerów w 20 krajach.