O bezpieczeństwo pasażerów w pociągach PKP Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście dbają wspólne patrole Straży Ochrony Kolei PKP SKM i Straży Granicznej.
Wspólne patrole SOK i Straży Granicznej to kolejny przykład współpracy SOK PKP SKM ze służbami mundurowymi. Oczywiście najszersza współpraca dotyczy kontaktów SOK-istów z policją, gdyż funkcjonariusze policji w praktyce regularnie patrolują perony i stacje, pomagają także kolejarzom w ochronie infrastruktury torowej. Nieoceniona jest także obecność policjantów w pociągach, choćby przy okazji imprez masowych w Trójmiecie (mecze piłkarskie, koncerty), gdy pociągami SKM tysiące osób dojeżdża na takie masowe zgromadzenia. Gdyby nie obecność w pociągach wspólnych patroli SOK-istów i policjantów taka podróż dla wielu pasażerów mogłaby być mniej bezpieczna. Ich obecność zapobiega także aktom wandalizmu.
Wspólne patrole SOK i Straży Granicznej obecne na peronach i w pociągach mają za zadanie służyć pomocą podróżnym, dbać o ich bezpieczeństwo i porządek na peronach i w pociągach. Już sama obecność funkcjonariuszy odstrasza przestępców (zwłaszcza złodziei), a ponadto w razie potrzeby można szybko pomóc poszkodowanym i ująć sprawców. Ponadto funkcjonariusze SG mają prawo podejmować interwencje wobec obcokrajowców, zwłaszcza tym. Doświadczenie poprzednich lat pokazuje, że na Pomorzu przebywać może nielegalnie wielu obcokrajowców, którzy często podróżują pociągami, np. w celu odwiedzenia znajomych czy do pracy (są zazwyczaj zatrudniani „na czarno”), a jednym z głównych zadań Straży Granicznej jest właśnie walka z nielegalną imigracją.