VII Kongres Rozwoju Kolei
Infrastruktura
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

W całej Polsce jest nieco ponad 13,5 tys. stojaków na rowery przy stacjach i przystankach

W całej Polsce jest nieco ponad 13,5 tys. stojaków na rowery przy stacjach i przystankach Fot. PKP PLK S.A.

Do dyspozycji pasażerów-rowerzystów jest ponad 13,5 tys. stojaków rowerowych na ponad 1500 stacjach i przystankach oraz przy ponad 300 dworcach. W wielu miejscowościach mieszkańcy nadal czekają na stojaki, a inni pasażerowie na możliwość transportu roweru, gdzie czasem brakuje wagonów z uchwytami na jednośladowce.

PKP PLK zadeklarowały, że w 2021 roku zamontują ponad 800 stojaków rowerowych.W ubiegłym przybyło ponad 950 stojaków na 120 stacjach i przystankach. Łącznie takich stojaków jest na 1500 stacjach i przystankach – w Polsce mamy obecnie około 2700 stacji i przystanków.

Najwięcej miejsc na jednoślady zamontowano w 2020 r. w woj. mazowieckim – na 19 stacjach i przystankach 216 stojaków. Ponad 150 stojaków na 14 stacjach i przystankach przybyło w woj. małopolskim. Ponad 100 dodatkowo ustawiono na 13 stacjach i przystankach w woj. lubelskim. Przybywa miejsc, w których można zostawić rower, dzięki modernizacjom linii oraz pracom PLK.

Obecnie rowerzyści mogą skorzystać z blisko 9 tys. stojaków rowerowych na ponad 1500 stacjach i przystankach. Według PLK, rowerowe „parkingi” montowane są jak najbliżej peronów w miejscach oświetlonych. Takie rozwiązanie ułatwia podróżnym – cyklistom łączenie podróży koleją i rowerem. Niektórzy jednak preferują podróż z swoim jednośladem, natomiast przeszkodą często może okazać się brak wagonów z miejscami na rowery.

Zgłoś nową lokalizację na rowerowe stojaki

Miejsca stojaków są wybierane m.in. na podstawie zgłoszeń rowerzystów, lokalnych stowarzyszeń i samorządów. Sugestie, gdzie powinny być stojaki rowerowe można zgłaszać na Facebooku PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Ponad 4600 stojaków na rowery przy dworcach PKP

Ponad 4600 stojaków przygotowała także spółka PKP S.A. przy ponad 300 dworcach. Np. przy dworcu Wrocław Główny rowerzyści mogą korzystać z 200 miejsc dla jednośladów. Rower zostawimy też m.in. w Brzegu, Lublińcu, Czeremsze, czy w otwartych w tym roku zmodernizowanych dworcach w Pszczółkach, Boguszowie-Gorcach, Imbramowicach. Niektóre miejsca postojowe dla rowerów są wyposażone w słupek serwisowy z podstawowymi narzędziami. Montaż stojaków i wiat rowerowych jest standardem przy modernizacji i budowie nowych dworców.

Szczegóły wybranych lokalizacji stojaków rowerowych zamontowanych w 2020 r.:

Mazowsze – Po 20 stojaków w Otwocku, Celestynowie i Pilawie, po 10 m.in. na przystankach Stara Wieś, Kołbiel, Chynów, Michalczew i Warszawa Ursus. Miejsca na rowery przygotowano również m.in. w Warce, Augustówce, Gośniewicach i Sułkowicach. Obecnie w woj. mazowieckim cykliści mają do dyspozycji około 1400 stojaków na ponad 130 stacjach i przystankach.

Małopolska – M.in. 25 nowych stojaków w Krakowie Bronowicach, 24 w Krakowie Mydlnikach, 23 w Krzeszowicach, 15 w Nowym Targu, 12 w Wolbromie, 10 w Lasku. Po 6 stojaków przybyło w Gajówce, Jeżówce i Zarzeczu. Nowe miejsca zapewniono w Chełmku, Balinie, Woli Filipowskiej i Chrząstowicach Olkuskich. Rowerzyści mają ponad 470 stojaków na 70 stacjach i przystankach.

Lubelszczyzna – Po 10 stojaków stanęło m.In. na stacji Nałęczów i przystankach Śródborów, Skoki-Borowa, Puławy Miasto i Pożóg. Nowe miejsca są w Niedrzwicy, Klementowicach i Łopatkach. Rowerzyści mogą korzystać z około 600 stojaków na ponad 80 stacjach i przystankach.

W woj. śląskim, np. Korwinów, Masłońskie Natalin, Żarki Letnisko, Myszków,

W woj. łódzkim, np. Łask, Pabianice, Łódź Lublinek, Łódź Marysin, Dobroń, Chechło.

W woj. dolnośląskim, np. Lubin Stadion, Rynarcice, Koźlice, Rudna Gwizdanów.

W tym roku przybędzie stojaków m.in. w Lesznie, Kościanie, Trzebini, Chrzanowie, Zgierzu, Ozorkowie, przy Wrocławiu Szczepinie, Warszawie Głównej i Gdańskiej.