Infrastruktura Kolej na świecie
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Torpol Norge AS z przetargiem od Norweskich Kolei Państwowych

Torpol Norge AS z przetargiem od Norweskich Kolei Państwowych fot. PKP PLK

Torpol Norge AS, spółka zależnej Torpolu wykona prace przetargowe dla Norweskich Kolei Państwowych (Bane NOR SF).

Spółka-córka Torpolu została wybrana na wykonawcę prac w projekcie o nazwie „Djupvik krysninsspor”, zlokalizowanego blisko miejscowości Narvik. Mowa m.in. o budowie toru, rozjazdów, tymczasowej oraz docelowej sieci trakcyjnej, a także systemu sterowania ruchem kolejowym (SRK).

Koszt działań w zamówieniu oszacowany został na 51,8 mln NOK netto (64,8 mln NOK brutto), co odpowiada niemal 24 mln zł netto (tj. 30 mln zł brutto). Program norweskiego rządu National Transportation Plan (NTP) nie zamierza oszczędzać na inwestycjach infrastrukturalnych dotyczących kolei. NTP zamierza przeznaczyć na to w latach 2018-2029  prawie 230 mld NOK (ok. 112 mld zł).

Oferty przetargowe były poddane ocenie, w której istotna była cena (75%) oraz organizacja i opis sposobu wykonania zadania (25%). Torpol Norge AS nie jest na rynku norweskim od dawna, ale spółka już została zauważona i jak widać brana pod uwagę przy ważnych inwestycjach. Tylko w 2016 roku spółka brała udział w 22 postępowaniach przetargowych. Wygrała 8 z nich. Wartość pozyskanych zamówień wyniosła ok. 32 mln zł netto (ponad 65 mln NOK netto).