NaKolei.pl OpinieDziałania Tomasz Gontarz: Kolej jest istotnym elementem założeń Europejskiego Zielonego Ładu

Tomasz Gontarz: Kolej jest istotnym elementem założeń Europejskiego Zielonego Ładu

Redakcja
Fot. Linkedin

Unia Europejska musi postawić na kolej jako najbardziej ekologiczny środek transportu – w wywiadzie dla NaKolei.TV, Tomasz Gontarz, Członek Zarządu PKP Intercity S.A.

Komisja Europejska zakłada, że do roku 2050 stopień redukcji CO2 wyniesie 90% w porównaniu do sytuacji z 2020/2021 roku. Według Członka Zarządu PKP Intercity S.A., Tomasza Gontarza to właśnie kolej będzie istotnym czynnikiem w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej.

W wywiadzie dla NaKolei.TV Tomasz Gontarz wspomina o zawartym porozumieniu PKP Intercity S.A. z Lasami Państwowymi. Współpraca opierać się będzie na realizacji ekologicznego offsetu, czyli dobrowolnej opłacie uiszczanej przez pasażerów przewoźnika, która w całości zostanie przeznaczona na cele środowiskowe.

Chcemy zredukować ślad węglowy z Lasami Państwowymi. (…) Mam nadzieję, że już w tym roku będzie taka możliwość dla naszych klientów. W połowie tego roku, będziemy pokazywać na naszych biletach ślad węglowy, czyli ile CO2 wyemitowałeś podróżując koleją, a ile byś wyemitował, gdybyś wybrał samochód albo samolot – powiedział Tomasz Gontarz, Członek Zarządu PKP Intercity S.A.

Działania ekologiczne

PKP Intercity dąży do tego, aby zostać pierwszym polskim, neutralnym klimatycznie przewoźnikiem kolejowym. Inwestycje infrastrukturalne, eco driving czy szerzenie świadomości wśród pasażerów na temat oddziaływania środków transportu na środowisko – wszystkie te działania prowadzą spółkę do osiągnięcia celu. Wśród licznych rozwiązań ekologicznych PKP Intercity S.A. znajdują się także inwestycje w nowoczesną flotę pociągów.

Zakładamy, że w latach 2021-2030, czyli w czasie obowiązywania wieloletniej umowy PSC, którą zawarliśmy w grudniu zeszłego roku z Ministerstwem Infrastruktury, przeznaczymy 19 miliardów złotych na inwestycje taborowe. Zakładamy również, że ich konsekwencją będzie to, że w 2030 roku każdy nasz pojazd kolejowy będzie nowy albo gruntownie zmodernizowany. Z jednej strony będzie to duży skok jakościowy i komfort podróży wzrośnie, a z drugiej strony będziemy mniej zużywać energii albo mniej produkować zanieczyszczeń – podkreślił Tomasz Gontarz.

Więcej o ekologicznych rozwiązaniach spółki PKP Intercity S.A., Europejskim Roku Kolei oraz przeciwdziałaniu wykluczeniu komunikacyjnemu w wywiadzie dla NaKolei.TV z Tomaszem Gontarzem, Członkiem Zarządu PKP Intercity S.A.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności