Strona główna » Opinie » Wywiady » Krzysztof Bosak o CPK i polskich kolejach. IX Europejski Kongres Samorządów [WYWIAD WIDEO]

Krzysztof Bosak o CPK i polskich kolejach. IX Europejski Kongres Samorządów [WYWIAD WIDEO]

Redakcja

Podczas IX edycji Europejskiego Kongresu Samorządów przeprowadziliśmy wywiad z wicemarszałkiem Sejmu, Krzysztofem Bosakiem. Rozmowę poprowadził Tomasz Nakielski, skupiając się na problematyce infrastruktury transportowej i kolejowej w Polsce.

Krytyczna ocena inwestycji

Krzysztof Bosak skomentował obecny stan przygotowań do kluczowych inwestycji transportowych, w tym Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jego zdaniem wynika on z improwizacji i braku odpowiedniego przygotowania zarówno politycznego, jak i merytorycznego.

Mamy do czynienia z totalną improwizacją… W tej chwili trwa łapanka, spychanie odpowiedzialności. Przetargi ewidentnie zostały przeprowadzone w sposób biurokratyczny, bez dokładnego myślenia co z tego ma wyniknąć. Skala oburzenia opinii publicznej na dyskontynuację projektu CPK całkowicie zaskoczyła rząd – tłumaczył Marszałek Krzysztof Bosak.

Strategiczne inwestycje a audyty rządowe

Wicemarszałek podkreślił również, że audyty rządowe, jego zdaniem, nie są skuteczne i służą głównie jako element gry politycznej.

Zaznaczył jednak potrzebę kontynuacji strategicznych inwestycji, a powstałe w czasie prac nad nimi nieprawidłowości, należy likwidować, zamiast usuwać cały projekt.

Trzeba tępić wszelkie nadużycia i niekompetencje, natomiast nie mam żadnych złudzeń, że Polska potrzebuje rozbudowy infrastruktury w każdym obszarze… Potrzebuje inwestycji na dużą skalę. Jeżeli jest coś do poprawy to poprawiajmy, ale zasada taka, że my przerwiemy to co zostało uchwalone przez poprzedni rząd i będziemy teraz przez rok audytować jest dla mnie niepoważne – tłumaczył Krzysztof Bosak.

Możliwość współpracy ponad podziałami

Bosak pozytywnie odniósł się do możliwości współpracy z przedstawicielami różnych opcji politycznych, szczególnie w ramach parlamentarnego zespołu ds. strategicznych inwestycji transportowych.

To zmiana pokoleniowa i szansa na przełamanie dotychczasowych barier – zauważył wicemarszałek, podkreślając potencjał dla rozwoju Polski.

Sentyment do transportu kolejowego

Wyrażając swoje przemyślenia, Bosak przyznał, że rozwój infrastruktury kolejowej jest kluczowy zarówno z punktu widzenia ekonomicznego, jak i społecznego.

Na koniec wywiadu odniósł się do konkurencji na polskich torach i przypomniał, że Konfederacja popierała zniesienie VAT-u na bilety kolejowe oraz zmniejszenie stawki.

 

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x