Ekonomia i rynek

Prywatyzacja PKP Cargo zbliża się wielkimi krokami

Prywatyzacja PKP Cargo zbliża się wielkimi krokami

Skarb Państwa chce zachować pośrednią kontrolę nad PKP Cargo po zakończeniu prywatyzacji spółki – poinformował wiceminister transportu Andrzej Massel w odpowiedzi na interpelację poselską.

Massel podtrzymał jednocześnie, że prywatyzacja PKP Cargo nastąpi przez sprzedaż inwestorowi strategicznemu pakietu 50 proc. plus jednej akcji spółki.

W trybie negocjacji podjętych na podstawie publicznego zaproszenia PKP SA oraz Skarb Państwa zachowują pełny wpływ na to, kto zostanie inwestorem strategicznym. Jednocześnie PKP SA zagwarantuje sobie w umowie prywatyzacyjnej zawartej z inwestorem strategicznym istotne uprawnienia w zakresie wpływu na zarządzanie PKP Cargo SA, które zostaną wpisane do statutu spółki

– napisał wiceminister.

Dzięki temu PKP SA i pośrednio Skarb Państwa nie utraci kontroli nad podmiotem o największym udziale w rynku kolejnych przewozów towarowych w Polsce

– dodał.

PKP Cargo to największy kolejowy przewoźnik towarowy w Polsce i drugi w Unii Europejskiej – po Deutsche Bahn. Na początku marca 2011 r. rząd zdecydował, że przedsiębiorstwo zostanie sprywatyzowane przy udziale inwestora strategicznego, któremu zostanie zaoferowany większościowy pakiet 50 proc. plus jedna akcja. Memoranda informacyjne spółki pobrało ponad 50 podmiotów, a oferty wstępne złożyło ponad 10 potencjalnych inwestorów.

 

 

źródło: PAP{jcomments on}