NaKolei.pl WiadomościPrawo i przetargi PKP Intercity na początku 2022 roku ogłosi przetarg na zakup 300 nowych wagonów!

PKP Intercity na początku 2022 roku ogłosi przetarg na zakup 300 nowych wagonów!

Redakcja
Mat. PKP Intercity

PKP Intercity do 2030 roku zrealizuje największe w historii zakupy taborowe. Chodzi o wagony, piętrowe składy, a także lokomotywy. Adam Laskowski, Członek Zarządu PKP Intercity w wywiadzie dla NaKolei.TV po raz pierwszy zapowiedział, że na początku 2022 roku zostanie ogłoszony przetarg na zakup 300 nowych wagonów.

Adam Laskowski, Członek Zarządu PKP Intercity był gościem NaKoleiTV w trakcie targów TRAKO.

Gdańsk przez te kilka dni jest europejską stolicą kolei. Pokazujemy naszą pracę ostatnich kilku lat. Mamy lokomotywę Griffin, mamy elektryczne zespoły trakcyjne – ED74 oraz Flirt. Mamy wagony wyprodukowane przez FPS H. Cegielski, mamy także wagon przeznaczony dla wojska – mówił o zewnętrznej ekspozycji Członek Zarządu PKP Intercity, Adam Laskowski.

PKP Intercity po raz pierwszy udostępnił szerokiej publiczności wagon przeznaczony do przewozu wojska. Uczestnicy targów mogli go również zwiedzić od środka – zobacz zdjęcia. I jak się okazuje, najprawdopodobniej taka okazja już się nie powtórzy.

Myślę, że to jedyna okazja żeby zobaczyć wagon dla Sił Zbrojnych. Ten wagon będzie przeznaczony do przewozu wojska i nie jest on dopuszczony do przewozu osób cywilnych – stwierdził Adam Laskowski.

PKP Intercity dzięki podpisanej na początku roku umowy PSC z Ministerstwem Infrastruktury, do 2030 roku posiada 19 mld złotych, które przeznaczone zostanie na zakup lub modernizację taboru.

Intensywnie pracujemy nad tymi projektami [taborowymi przy. red.]. Są to projekty, które będą krokiem milowym dla nas – zaznaczył Członek Zarządu PKP Intercity.

Plany zakupowe obejmują również piętrowe składy typu push-pull, gdzie chęć udziału w tym postępowaniu złożył chiński kolos – CRRC.

PKP Intercity obowiązuje prawo zamówień publicznych. Jeżeli oferty spełniają wymogi zamówień publicznych – my je przyjmujemy – nawiązał do udziału Chińczyków w postępowaniu na push-pulle.

Adam Laskowski również zapowiedział, że na początku przyszłego roku przewoźnik będzie chciał ogłosić przetarg na zakup 300 nowych wagonów.

Nasz tabor to nie tylko EZT, ale również wagony. Jakiś czas temu pokazaliśmy projekt designu push-pulli. W tym też kierunku chcemy zaprojektować nowe wagony. Myślę, że z początkiem przyszłego roku ogłosimy postępowanie na zakup 300 nowych wagonów w nowoczesnym designie, takim jak push-pulle – powiedział po raz pierwszy dla NaKoleiTV Adam Laskowski, Członek Zarządu PKP Intercity. Jeszcze nie było takiego przetargu. My zmieniamy polską kolej – dodał.

Całe postępowanie dot. wagonów będzie przebiegać podobnie jak w przypadku push-pulli. To przewoźnik przedstawia swoją koncepcję nowych pojazdów, a producenci mają określić i ewentualnie wskazać swoje propozycje co do poszczególnych rozwiązań.

Oczekujemy od rynku propozycji. Wstępnie pokazaliśmy w jakim kierunku chcemy iść. Jest to połączenie nowoczesnego designu i drewna, a także rozwiązań informatycznych. Ma być skonstruowane na przyszłe lata – zakończył Laskowski.

Mat. PKP Intercity

Cały wywiad dostępny na kanale NaKolei.TV:

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności