NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Jak wygląda wnętrze wagonu do przewozu wojska? [ZDJĘCIA]

Jak wygląda wnętrze wagonu do przewozu wojska? [ZDJĘCIA]

Redakcja
Fot. PKP Intercity

PKP Intercity odebrało specjalne wagony wyprodukowane przez H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu dla Sił Zbrojnych RP. Jest to efekt zamówienia, które narodowy przewoźnik realizuje na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej. Cały kontrakt na produkcję wart jest 106,4 mln zł brutto. 

Przedmiotem zamówienia jest dostawa przez poznańskiego producenta ośmiu wagonów specjalnych do przewozu osób na potrzeby Sił Zbrojnych RP, w tym sześć wagonów bezprzedziałowych do przewozu żołnierzy oraz dwóch wagonów przedziałowych do przewozu konwojów. Wszystkie są drugiej klasy i przystosowane do prędkości 160 km/h. Nie będą dopuszczone do ruchu pasażerskiego, powodem jest ich specjalne przystosowanie. W wagonach znajdują się m.in. stojaki na broń, regały na plecaki czy strefa socjalna, miejsca sypialne, przedział dowódcy, toaleta z prysznicem.

Cieszy współpraca naszego narodowego przewoźnika z Ministerstwem Obrony Narodowej, której wynikiem jest tabor pasażerski wyłącznie na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Do tej pory polskie wojsko nie posiadało swoich wagonów i było zmuszone je wypożyczać – mówi Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Wagony wyprodukowane przez H. Cegielski FPS różnią się na zewnątrz od pojazdów poruszających się na polskich torach na co dzień. Na pierwszy rzut oka wyróżnia je przede wszystkim zupełnie inna malatura oraz szczelne przejścia międzywagonowe, które redukują hałas. Wagony będą posiadać również homologację na niektóre kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Oprócz Polski będą jeździć po Czechach, Słowacji, Węgrzech czy Rumunii.

Realizacja zamówienia na osiem wojskowych wagonów jest idealnym przykładem misji publicznej, której podejmuje się PKP Intercity. Udana współpraca krajowego przewoźnika z H. Cegielski FPS jest modelowym projektem, na którym korzystają wszyscy – obydwie spółki, sektor kolejowy, rynek pracy oraz wojsko – mówi Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Polska kolej zawsze była zaangażowana w działania istotne dla interesu narodowego, dlatego zaangażowanie się w produkcję wagonów na potrzeby polskiego wojska było naturalnym ruchem – podkreśla Krzysztof Mamiński, Prezes Zarządu PKP S.A. i Przewodniczący Rady Nadzorczej PKP Intercity,

Warto pamiętać, że PKP Intercity poza realizacją przewozów, prowadzi również zadania związane z obronnością kraju. Jesteśmy zadowoleni, że jako narodowy przewoźnik i Spółka Skarbu Państwa mogliśmy być częścią tego postępowania. Powierzenie nam tej misji pokazuje, że jesteśmy wiarygodnym partnerem w biznesie – dodaje Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Odpowiadająca za produkcję firma H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych od wielu lat jest wiodącym krajowym producentem pojazdów szynowych. W swoim portfolio ma już kilka realizacji dla PKP Intercity – między innymi modernizację 90 wagonów przedziałowych drugiej klasy czy modernizację 10 wagonów na wagony restauracyjne. Obecnie, w ramach wartej blisko 700 mln zł brutto umowy, H. Cegielski produkuje 81 nowych wagonów różnego typu, przystosowanych do potrzeb różnych grup pasażerów. Pierwsze z nich trafią do przewoźnika w ostatnim kwartale br.

Cieszy nas harmonijnie rozwijająca się współpraca z PKP Intercity. Szczególnie, że wyprodukowanie wagonów dla Sił Zbrojnych RP było dla nas dużym wyzwaniem. Jednak ten projekt pokazał, że nasza spółka potrafi nie tylko dostarczać tabor pasażerski najwyższej jakości, ale również realizować zamówienia o trudniejszej specyfikacji technicznej – powiedział Krzysztof Laskowski, Prezes Zarządu H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych sp. z o.o.

W wyniku udanej współpracy H. Cegielski powstały wagony specjalne, których funkcjonalność jest w pełni dostosowana do potrzeb wojska. Jesteśmy Spółką o szczególnym znaczeniu gospodarczo-obronnym i z dumą realizujemy zadania z tego obszaru, będące elementem pełnionej przez nas misji publicznej – zaznacza Jarosław Oniszczuk, Członek Zarządu PKP Intercity.

Fot. NaKolei.pl

Fot. NaKolei.pl

Fot. NaKolei.pl

Fot. NaKolei.pl

Fot. NaKolei.pl

Fot. NaKolei.pl

Fot. PKP Intercity

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności