NaKolei.pl WiadomościTabor PESA ma gotowe dwa SZT-y dla Kolei Czeskich! Jeden pociąg trafił na wyjątkowe testy do Austrii [ZDJĘCIA]

PESA ma gotowe dwa SZT-y dla Kolei Czeskich! Jeden pociąg trafił na wyjątkowe testy do Austrii [ZDJĘCIA]

Adrian Izydorek
PESA 847-002 przygotowywany do testów w komorze klimatycznej. Fot. Pesa Bydgoszcz

Wczoraj pierwsza jednostka Pesa 847 wyruszyła z Bydgoszczy do Czech. Jak się okazuje, bydgoski producent ma gotowy drugi pojazd, a ten trafił do Wiednia na wyjątkowe testy.

Jak informowaliśmy na łamach 'NaKolei.pl’, wczoraj chwilę po godzinie 11:00 ze stacji Bydgoszcz Główna wyruszyła jednostka 847-001, czyli pierwszy pociąg Pesy Bydgoszcz wyprodukowany na bazie nowej platformy Regio160. Dzisiaj około godziny 9 rano spalinowy zespół trakcyjny zawitał na torze doświadczalnym w Velimiu, na którym przejdzie szereg testów, tak aby otrzymać homologację.

Pojazd 001 będzie w Czechach przechodził badania m.in. współczynnika bezpieczeństwa przed wykolejeniem, układu hamulcowego, czy osiągów trakcyjnych. Zostanie sprawdzony pod kątem spełniania wymogów TSI, także w zakresie dostosowania dla osób niepełnosprawnych, sposobu i zakresu wyświetlanych informacji oraz emitowanego hałasu. Ostatnim etapem testów będzie eksploatacja nadzorowana, czyli jazdy z pasażerami na liniach obsługiwanych przez CD – poinformował nas Marek Skrzypkowski,Dyrektor Działu Homologacji i Bezpieczeństwa Funkcjonalnego PESA Bydgoszcz.

To nie wszystko. Bo Pesa Bydgoszcz ma gotową także drugą jednostkę 847-002, ta natomiast pojechała jeszcze dalej, bo do Austrii. Pojazd 847-002 jest w tej chwili w Centrum Badawczym RTA w Wiedniu, gdzie będzie przechodził testy w komorze klimatycznej.

W tej chwili pojazd jest przygotowywany do testów, trwa montaż czujników i aparatury pomiarowej. Testy w certyfikowanej komorze klimatycznej rozpoczną się w lutym. Ich celem jest sprawdzenie działania klimatyzacji i systemów HVAC w warunkach eksploatacyjnych, czyli m.in. w temperaturach od od -25 oC do +40 oC, przy odpowiedniej wilgotności i zaśnieżeniu.

PESA ma już doświadczenie jeżeli chodzi o realizację testów w tym ośrodku. Wcześniej Pesa Bydgoszcz prowadziła tam testy Linków produkowanych dla Deutsche Bahn.

76 SZT-ów dla Kolei Czeskich

Koleje Czeskie mają podpisaną umowę ramową na dostawę do 160 spalinowych zespołów trakcyjnych. W tym momencie zakontraktowana jest produkcja 76 pojazdów, wartych ponad 1 mld zł. Dla Pesy oprócz tego, że to ogromny kontrakt, to także jest to pierwsze zamówienie na pociągi z kompletnie nowej platformy Regio160, na której będzie się opierać produkcja nowych zespołów trakcyjnych. Właśnie na tej platformie mają zostać dostarczone pociągi dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej – więcej informacji.

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności