Działania Infrastruktura Przewozy pasażerskie

Oświęcim będzie miał nowy dworzec kolejowy. Planowany koniec prac to IV kw. 2019 r.

Oświęcim będzie miał nowy dworzec kolejowy. Planowany koniec prac to IV kw. 2019 r. fot. PKP S.A.

Nowy dworzec kolejowy w mieście Oświęcim wybuduje konsorcjum trzech firm: Przedsiębiorstwo Budowlane MAZUR Sp. z o.o. Sp. k.; Firma Budowlana MAZUR Sławomir Mazur i PB Mazur Sp. z o.o. Start prac już w tym miesiącu.

PKP S.A. podpisała umowę z firmą, która zajmie się budową nowego dworca kolejowego w Oświęcimiu. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w tym miesiącu. Zakończenie inwestycji planowane jest na IV kwartał 2019 r. Całość będzie kosztowała ok. 16,5 mln zł. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków budżetu państwa i środków własnych PKP S.A.

Obiekt w Oświęcimiu będzie Innowacyjnym Dworcem Systemowym. Obiekt będzie składał się z dwóch niezależnych kubatur, połączonych wspólnym dachem. W części zachodniej znajdzie się całkowicie przeszklona poczekalnia, pomieszczenie na kasy biletowe, toalety, pomieszczenie dla opiekuna z dzieckiem i posterunek Straży Ochrony Kolei.  środku przewidziano również poczekalnię dla dzieci z kolejowym kącikiem zabaw oraz cztery lokale usługowo-użytkowe. Dworzec będzie posiadał miejsce na biletomat, bankomat, maszyny vendingowe, szafki na bagaż, przewidziano także miejsce na paczkomat.

– Dworzec w Oświęcimiu to jeden z 20 obiektów na terenie Małopolski, które objęte są naszym Programem Inwestycji Dworcowych. Podróżni i mieszkańcy miasta od lat czekają na realizację tego zadania. Dziś przechodzimy od obietnic do realizacji. Z nowoczesnego i funkcjonalnego dworca będziemy mogli skorzystać już pod koniec przyszłego roku. – mówi Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A.

Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Przed budynkiem dworca powstanie plac z przystankiem autobusowym, ławkami, oświetleniem w nawierzchni oraz ozdobną roślinnością. Obok dworca przewidziano również parking dla 88 samochodów, w tym miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Ciekawostką jest, że w nowym budynku pojawi się również historyczna mozaika autorstwa Kazimierza Gąsiorowskiego z początku lat. 60. XX w. Obecnie mozaika znajduje się wewnątrz budynku, ma 24 m długości i łączną powierzchnię 100 m2.