NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Niemcy: Sprzedano już ponad 38 milionów biletów za 9 euro. Rekordy popularności

Niemcy: Sprzedano już ponad 38 milionów biletów za 9 euro. Rekordy popularności

Redakcja
Fot. Deutsche Bahn AG / Max Lautenschläger

Niemcy dzielą się najnowszymi danymi co do sprzedaży tanich biletów miesięcznych na pociągi regionalne i transport miejski. Łącznie sprzedano ponad 38 mln biletów za 9 euro.

Sprzedaż biletów za 9 euro ruszyła pod koniec maja br. Od razu oferta cieszyła się ogromnym zainteresowaniem, do końca czerwca, 20 mln osób nabyło taki bilet. W kolejnych tygodniach zainteresowanie tanim biletem miesięcznym wcale nie malało. Jak podaje Związek Niemieckich Przedsiębiorstw Transportowych (VDV), obecnie sprzedano już około 38 milionów takich biletów. 

Popyt wśród ludności utrzymuje się na wysokim poziomie już drugi miesiąc. Niewielki spadek sprzedaży spowodowany trwającymi teraz wszędzie w Niemczech wakacjami letnimi potwierdza wniosek z naszych badań rynkowych: większość pasażerów nie korzysta z biletu 9-Euro na wycieczki czy wakacje, ale na codzienne podróże – zaznacza Dyrektor generalny VDV Oliver Wolff.

Póki co wiemy, że bilet za 9 euro będzie obowiązywać do końca sierpnia. Jednak już teraz w Niemczech prowadzona jest debata o kontynuacji oferty na innych zasadach. Pojawiają się różne koncepcje, jedna z nich zakłada wprowadzenie biletu miesięcznego od września do końca roku za 69 euro.

Według VDV potrzebne jest jednak szybkie porozumienie polityków, aby określić czy oferta może być kontynuowana i jeżeli tak to na jakich zasadach.

Znane są już różne stanowiska polityków. Nadal jednak nie jesteśmy bliżej znalezienia rozwiązania kwestii, co zrobić po wprowadzeniu biletu za 9 euro. Aby tak się stało, Rząd Federalny i kraje związkowe musiałyby teraz bardzo szybko porozumieć (…). Z punktu widzenia branży już kilka tygodni temu złożyliśmy ekonomicznie i transportowo sensowną propozycję z ogólnokrajowym biletem klimatycznym za 69 euro miesięcznie. Im dłużej nie zostanie osiągnięte ostateczne porozumienie, tym później może zostać wprowadzony bilet zastępczy. Dlatego potrzebujemy niezbędnych decyzji bardzo szybko, ponieważ potrzebujemy odpowiedniego czasu na wdrożenie operacyjne i sprzedażowe – podsumował Wolff.

Według szacunków VDV, wprowadzenie biletu za 69 euro to koszt dla budżetu państwa rzędu 2 mld euro rocznie – więcej informacji.

Zobacz również: Bilet miesięczny na kolej i transport publiczny za 50 zł? Ministerstwo odpowiada na pomysł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności