NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Nie będzie połączenia z Lublina do Łodzi przez Radom. Najwcześniej od grudnia 2024 roku

Nie będzie połączenia z Lublina do Łodzi przez Radom. Najwcześniej od grudnia 2024 roku

Redakcja
Fot. YT / Kolejowe Klimaty Podkarpacia i Lubelszczyzny

Przez najbliższe lata nie zostanie uruchomione połączenie z Lublina do Łodzi przez Radom. Działacze zbierali podpisy pod petycją w tej sprawie. Ministerstwo poinformowało, że najwcześniej takie połączenie zostanie uruchomione w rocznym rozkładzie jazdy 2024/25.

Jak informowaliśmy na łamach portalu NaKolei.pl, działacze z Lublina i Radomia chcieli uruchomienia przyśpieszonych pociągów w relacji Lublin – Radom – Łódź, bo jak zaznaczali – kursujący IC Czartoryski przez Warszawę jest nieatrakcyjny z uwagi na wydłużenie trasy, a zarazem czasu przejazdu pociągu. W tej sprawie utworzono petycję online, pod którą podpisało się blisko 1500 osób.

Dla Radomia, Łódź oraz Lublin są najbliższymi dużymi ośrodkami akademickimi, co dodatkowo zwiększa zapotrzebowanie na przewóz pasażerów, który aktualnie odbywa się transportem drogowym. Szacuje się, że koszty zewnętrzne transportu drogowego (wypadki, zanieczyszczenia, itd.) w Polsce wynoszą ponad 20 mld zł rocznie, a brak połączeń kolejowych będzie stale je powiększał – pisali mieszkańcy w petycji do Ministra.

Połączenia nie zostało zaplanowane w RRJ 2021/2022

Takie połączenie nie zostanie uruchomione w najbliższym rocznym rozkładzie jazdy. Ma to być związane z zakończeniem prac na LK nr 22 w obrębie Radomia oraz dostępnością taboru przewoźnika.

Kolejowe połączenie dalekobieżne relacji Lublin – Radom – Łódź nie zostało zaplanowane w najbliższym rocznym rozkładzie jazdy edycji 2021/2022. Wyjaśniam, że uruchomienie połączeń w ramach linii komunikacyjnej Lublin – Radom – Łódź zależne jest od dostępności taboru oraz zakończenia prac modernizacyjnych prowadzonych przez zarządcę infrastruktury PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. (prace na linii nr 22 w obrębie Radomia), a także od limitu dofinansowania przewozów międzywojewódzkich, który zaplanowany jest na dany rok w ustawie budżetowej (z uwagi na ograniczenia wynikające z przyjętego limitu rekompensaty na lata 2022-2024 wprowadzanie zmian mających wpływ na wzrost pracy eksploatacyjnej będzie możliwe po tym okresie) – poinformował Wiceminister Infrastruktury, Andrzej Bittel.

Według informacji przekazanych przez Wiceministra Bittela, pierwsze połączenie w relacji Lublin – Radom – Łódź może zostać uruchomione najwcześniej w rocznym rozkładzie jazdy 2024/25.

Podkreślić należy, że założenia opracowanego Ramowego Rozkładu Jazdy PKP Intercity S.A. (horyzont roku 2030), zakładają obsługę linii komunikacyjnej Lublin – Radom – Tomaszów Mazowiecki – Łódź – Kalisz – Poznań – Szczecin z częstotliwością kursowania co 4 godziny. Na tę trasę planowane są nowe jednostki ED160 Flirt, które mogą rozpocząć kursowanie po zakończeniu eksploatacji „obserwowanej”, która planowana jest przez pół roku od przekazania do PKP Intercity pierwszych dwóch jednostek tego typu – dodał Bittel.

Skomentuj ten artykuł

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności